Подручја рада
Претрага
18. Модем

Уводни део часа ( 5 мин.)
1. Шта је тастатура ?
2. Који је улога тастатуре ?
___________________________________________________________________________________
Главни део часа :

image109.gif

Модем ( MОdulator - DEModulator ) је уређај који нам омогућава да наш рачунар, преко телефонске линије, повежемо са неким другим рачунаром и са њим размењујемо информације, или да се прикључимо на неку рачунарску мрежу и ту остваримо комуникацију са свим осталим прикљученим корисницима. Подаци који се шаљу и примају модемом преносе се серијским путем. Брзина којом се могу преносити подаци обично износи 300, 1200, 2400, 4800, 9600, 14400, 19200, 28800, 38400, 57600, 115200 [ bit / s ].

Миш је уређај који директно претвара померање руке у померање курсора ( светлећи маркер на екрану ). Састоји се од лоптице са механиком и пратеће електронике смештене у пластично кућиште, на коме се налазе тастери ( најчешће, леви тастер - служи за потврду изабране опције, десни  - реализује прекид програма, одустајање од тренутне опције у програму, отвара додатни изборни мени, средњи - специјалне активности, точкић - један или више, за померање садржаја по хоризонтали и вертикали ). Померањем миша по равној подлози, лоптица се окреће, а пратеће механичке и електронске компоненте то померање претварају у електричне сигнале, па се курсор креће по екрану у жељеном смеру. Синхронизацију између кретања миша и курсора обезбеђује одговарајући софтвер. При активирању миша рачунар прекида све друге активности и помера курсор на основу добијених улазних сигнала. Већи приоритет од миша имају само тастатура и сат реалног времена. Постоје серијски и паралални миш, који се разликују у начину на који се померање лоптице претвара у електрични сигнал, као и у комуникацији са рачунаром. Паралелни миш се преко конектора са 9 контаката и паралелног интерфејса ( коло 8010 ) прикључује на адресну магистралу и магистралу података преко којих се повезује са процесором. Серијски миш са рачунаром комуницира преко стандардног серијског интерфејса RS232C и конектора са 9 или 25 контаката. Карактерише га једноставност функционисања, јер активности лоптице или тастера миша формирају одређене електричне сигнале који се претварају у серијски ток података које комуникациони контролер претвара у 8 - битне податке погодне за обраду у рачунару.Корак даље представљају миш - оловка и оптички миш.

image111.gif

Осим миша постоје и други уређаји за ручно уношење података и контролу курсора који функционишу по истом принципу. Најчешће се користе :
- трекбол;
- џојстик;
- дигитализатор;
- додирне табле, ...

Трекбол је уређај који је првенствено намењен преносним рачунарима, често уграђен и у саму тастатуру. На срединиуређаја је кугла нешто већа него код миша, а поред ње сеналази два или више тастера.

Постоје два основна принципа рада џојстика :
- дигитални
- аналогни.
Дигитални џојстик замењује курсорске тастере тастатуре. Померање палице у било ком смеру успоставља контакт који се претвара у код одговарајуће дирке на тастатури.Аналогни џојстик користи два потенциометра ( смер горе - доле утиче на један, а лево - десно на други потенциометар ).Кретање у ма ком смеру може се разложити на хоризонталну и вертикалну компоненту, па се померање може реализовати у више од 4 смера.Комуникација се обавља помоћу game interface - а.

Дигитализатор ( графичка табла ) се састоји из табле и специјалног миша.Табла је повезана на струјно коло и магнетним сензором детектује кретање по својој површини. Померањем специјалног миша генеришу се сигнали који се шаљу рачунару. Преносе се апсолутне координате миша на графичкој табли, док је код стандардног миша положај курсора релативан у односу на позицију на подлози.

image116.gif

image118.jpg

image127.gif

image132.gif

image133.gif

image135.jpg

image137.jpg

image163.gif

image165.jpg

image186.gif

image204.gif

Одговорити на питања :
1. Шта је модем ?
2. Које врсте миша постоје ?
3. Шта је трекбол ?
4. Шта је џојстик ?
5. Шта је дигитализатор ?
6. Шта је тастатура, како се деле тастатуре и који су важни сигнали интерфејса ?