Подручја рада
Претрага
28.час: Командовање, мерење и сигнализација у командној сали

Командна сала је опремљена апаратима  за командовање, инструментима за мерење и одговарајућом  сигнализацијом.

Апарати за командовање су:тастери и прекидачи.

 Тастери се употребљавају за укључење и искључење струјних кругова даљинских прекидача (електромагнетни прекидачи). Тастер најчешће има два пара контаката (радни - за укључење,  мирни - за искључење струјних кола). На тастер се делује притиском руке на типку- дугме. Чим се рука склони, контакти тастера се помоћу опруге враћају у првобитни положај. Да би уређај који се укључи тастером за укључење остао укључен и кад се склони рука са тастера паралелно са тастером везује се самодржећи контакт. Татери могу бити опремљени  сигналним сијалицама, али чешће су без њих.

 Прекидачи (детаљно обрађени у 2. разреду) се употребљавају за укључење главних и помоћних струјних кола. Они трајно затварају струјне кругове све док се, поновним деловањем не измени њихов положај.Укључење и искључење електричних уређаја условљено је низом предходних услова. То су услови логике рада и услови аутоматске заштите уређаја.

Из предходног примера мотор пумпе се може укључити ручно или аутоматски ако је ниво воде у резервоару испод горње границе, али искључиће се аутоматски ако је мотор преоптерећен или ако нема воде у црпној станици. 

 У свим случајевима где је то могуће иде се на аутоматизацију процеса укључења и искључењауређаја.

У нормалним погонским режимима рада уређаја оставља се могућност руковаоцу да он може ручно укључити или искључити неки уређај ако откаже - поквари се аутоматика или ако процес производње на који он делује тако захтева.

 У ванредним режимима рада - ако сва аутоматика откаже, руковалац мора одреаговати тако што ће деловаљем на прекидаче или тастере за нужна искључења искључити све уређаје одједном.

Сигнализација има улогу да звучним или светлосним сигналима обавести руковаоца или друго особље: о стању главних уређаја , о појави кварова и о технолошкој ситуацији. Светлосна сигнализација су сигналне сијалице различитих боја, а звучна сигнализација су зујалице, звоно, труба и сирена.

Дели се у четири групе:

 - управљачка,

 - сигнализација положаја,

 - сигнализација деловања аутоматике и

 - технолошка сигнализација.

Сигнални уређај долази под напон преко радног контакта ако је нешто укључено ( зелена сијалица светли кад се мотор укључи), или преко мирног контакта ако је нешто искључено ( црвена сијалица светли ако мотор искључи биметални релеј). Сигналне сијалице су најчешће распоређене на командним пултовима или орманима поред групе елемената који се односе на исти уређај као и сијалица.

  Инструменти за мерење:Да би се даљински управљало ( ручно или аутоматски) технолошким процесом потребно је мерити одговарајуће величине. Мере се електричне и неелектричне величине. Од електричних величина најчешће се мере напон, струја и потрошња електричне енергије, а од неелектричних величина: померај, брзина окретања, притисак флуида, температура и друге величине које дају информације о технолошком процесу. Мерења се врше показним и региструјућим инструментима.(Инструменти су детаљно обрађени у Електричним мерењима у 2. разреду).

Мерење неелектричних величина врши се преко мерних претварача. Претварач неелектричну величину: температуру, притисак флуида, брзину обртања, померај итд. претвара у електрични сигнал. Овакав сигнал се може увести у показни, региструјући инструмент или регулатор који аутоматски делује на укључење или искључење неког контактора, вентила, вентилатора, грејача итд.