Подручја рада
Претрага
29.час: Рапоред електроопреме у команндним салама, сале са рачунарским системима

Oпрема за напајање, управљање, мерење, командовање и сигнализацију у командним салама монтирана је у разводним орманима,на вратима ормана и  на команндним пултовима.

Код мањих целина сва опрема се налази на једном месту - у командном орману. У орман се монтирају осигурачи, прекидачи, контактори, заштитни уређаји, релеји, сабирнице, клем лајсне, сабирнице за уземљење, а на вратима ормана се монтирају мерна опрема, опрема за управљање и сигнализацију. Сва та опрема је међусобно повезана и обележена према одговарајућој документацији. Са елементима ван ормана (мотори, пумпе,вентили, давачи, граничници, сонде итд) опрема је повезана преко клем лајсне кабловима.

Код већих постројења поред ормана монтирају се пултови. На пулт/пултове се монтира мерна опрема потребна за контролу процеса и командно сигнална опрема. Опрема на пултовима се распоређује према целинама да би се имала боља прегледност елемената. На тај начин се постиже једноставност руковања и праве се мање грешке.

 Код великих постројења (трансформаторске станице, у хидроелектранама, термоелектранама, великим фабрикама) праве се релејне просторије у којима се монтира опрема за напајање и управљање процесом. То су посебно пројектоване просторије, имају кабловске канале у поду, добро су осветљене и вентилисане. Између ормана који су у овим просторијама оставља се довољно простора за пролазак особља и интервенцију по потреби.Поред свих ормана и пултова стављају се изолациони теписи.

  У савременим командним салама скоро све активности се одвијају помоћу рачунарске опреме. Рачунари се снабдевају подацима о постројењу преко адаптационих елемената (AD аналогни и дигитални конвертори). Те податке рачунар обрађује помоћу посебно инсталираних и пројектованих програма - програмабилних логичких аутомата. Рачунар обрађује пристигле информације, врши њихову анализу, архивира те податке,  може да их штампа, издаје управљачке акције. Руковалац прати сва дешавања у систему преко екрана, а потребну команду врши преко тастатуре и миша.

Пример: Водоводни систем једног града са више црпних станица, више резервоара и постројењима за обраду воде. Централна рачунарска станица смештена је у диспечерском центру а периферни микропроцесорски контролни уређаји распоређени су на више места на терену Помоћу њих  се прикупљају подаци и помоћу радио или телефонских веза шаљу у диспечерски центар.Ту се врши анализа стања система, визуелно посматрање и на основу тога аутоматско или ручно командовање.  

У просторијама где се користе рачунарски системи постоје посебни прописи за извођење електричних инсталација:напон 400/230V ±7%, f = 50Hz, Rzmax = 2Ω, осветљај 450 - 600Lx. Напајање рачунског центра врши се посебним каблом из трансформаторске станице, мора се обезбедити непрекидност у напајању. Прикључак рачунара изводи се преко подне инсталације, рачунарске сале су обавезно климатизоване.