Подручја рада
Претрага
3.ФАКТОР И ВИШАК ШУМА, ШУМОВИ У ИМПЕНДАНСАМА

Због тога што сваки елемент у струјном колу, па и генератор корисног сигнала, уноси у електрично коло свој шум, за анализу рада појачавача корисно је дефинисати фактор шума:

image001.gif

         Овај фактор служи као мерило за шумове које ствара сам појачавач и за поређење осетљивости различитих појачавача.

         Мерањем шума отпорника добијају се веће вредности наго оне које се добијају израунавањем термичког шума. Разлика је позната под именом ВИШАК ШУМА (excese noise). Ова компонента шума зависи од френквенције по закону 1/f, a пропорционалан је паду напона на R-у.

         Да би се одредио вишак шума уводи се ИНДЕКС ШУМА који се дефинише по следећој формули:

image002.gif

где јеEex -вишак шума у отпорнику посматран у опсегу од једне декаде и изражен у јаV (декаде 20,200,2000,20000 Hz)

      VDC  - једносмерни пад напона на R-у.                 

         Шум у имедансама производи само њен отпорни део. Индуктивни и капацитивни део на производе шум. Зато се при израчунавању шума импедансе користи исти модел као код шума у отпорницима при чему се уместо R бешумног користи еквивалентни отпор импенансе:

RD=QωL  

где је   RD –елвивалентна паралелна отпорност

            Q –фактор доброте калема

            L –индуктивност калема

         Што се тиче вишка шума, сви електролитски кондезатори имају струју цурења која је узрок релативно велког нивоа вишка шума. Због ове особине увек се избегава употреба Al електролитских кондезатора у нискошумним улазним аудио појачивачима. Уместо њих користе се кондезатори од тантала или неког другог материјала са малом струјом цурења.