Подручја рада
Претрага
26. ОСНОВНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ АЛУМИНИЈУМА И ЊЕГОВИХ ЛЕГУРА

Уводни део:

  1.  Који обојени метали се најчешће користе у машинству?
  2.  Својства и примена бакра и никла

Средишњи део :

            Особине:

            - Носи атомски број 13, атомске масе 27 и спада у лаке обојене метале,

            - Густина чистог алуминијума 2,7g/cm3 (три пута лакши од железа),

            - Сребрнасте боје, кристалише по површински центрираној кубној решетки,

            - Електрична проводљивост му је ~57% од електричне проводљивости бакра,

            - Температура топљења Tt=6600C,

            - Затезна чврстоћа 90÷180 MРa (зависно од стања прераде),

            - Тврдоћа 20÷40 НВ ,

            - Веома високе пластичности  (ваљање алуминијума до веома малих дебљина –  фолија),

            - Тешко се обрађује резањем и

            - Отпоран према корозији.

            Добијање алуминијума

            Алуминијум се у природи налази у облику различитих минерала којих има веома много. Основна руда алуминијума је боксит. Поступак добијања из боксита је веома сложен и састоји се из неколико етапа.

            Особине алуминијума, посебно физичка својства, зависе од његове чистоће (најчешће примесе у технички чистом алуминијуму су: титан, ванадијум, хром и манган).

 Алуминијум је после железа други по реду метал који има примену у савременој машинској техници. Употребљава се као чист метал у електротехници, прехрамбеној и хемијској индустрији, али има значајнију примену код легирања у машинској индустрији.

            Употреба алуминијума

            Користи се као легирајући елемент у легурама бакра и магнезијума. Употребљава се као дезоксидационо средство при пречишћавању челика. Користи се за израду кухињског прибора и алуминијумске галантерије.  

 

АЛУМИНИЈУМ И ЛЕГУРЕ АЛУМИНИЈУМА ЗА ЛИВЕЊЕ     

               СИЛУМИНИ -легуре алуминијума са силицијумом

  1. легуре алуминијума са силицијумом и бакром
  2. легуре алуминијума са бакром
  3. легуре алуминијума са магнезијумом

Легуре алуминијума деле се на:

- легуре за гњечење (деформабилне)  и   легуре за ливење.

Означавање легура алуминијума        

По ЈУС-у легуре алуминијума се означавају словним и бројчаним симболима( у основној ознаци) и бројчаним симболима( који следе основну ознаку и од ње су одвојени тачком ). Прва словна ознака,  у основној, припада хемијском симболу алуминијума ( основни метал ). После словне ознаке, у низу се наводе хемијски симболи легирајућих елемената по утицајности, и бројчане ознаке, које показују њихов процентуални садржај. Иза основне ознаке налази се двоцифрени бројчани симбол који означава стање легура.

20-23

30-39

40

42-48

60-89

90-98

Производно стање

Стање меко, меко жарено и рекристализовано

Производно стање

Стање хладне пластичне деформације

Термички обтађено стање

Друго стање

На пример, AlMg2Mn1.60 – означава легуру алуминијума са ~ 2% магнезијума и ~ 1% мангана, а додатна ознака 60 показује да је легура у термички обрађеном стању.

Легуре алуминијума за гњечење могу бити:

1.       легуре алуминијума за гњечење које се термички не обрађују- имају слабу чврстоћу, али добра својства пластичности. Имају добру заварљивост, отпорне су на корозију, користе се за израду мање оптерећених делова, пресованих и дубоко извлачених производа и за заварене конструкције.

2.       легуре алуминијума за гњечење које се термички обрађују- морају се термички обрађивати да би им се побољшала механичка својства. Легирају се бакром, магнезијумом, силицијумом, цинком и литијумом. Најважније легуре алуминијума, из ове групе, дате су у табели:

Легуре

Назив

Ознака

Особине

Примена

Al-Cu-Mg

дурали

AlCu3Mg

AlCu5Mg1

AlCu5Mg2

Rm<470 MPa

110 HB

A<17 %

За оптерећене и јако оптерећене конструкције

Al-Mg-Si

авиали

AlMgSi

Rm<330 MPa

A<12 %

За средње оптерећене,бродоградња

Al-Zn-Mg

 

AlZn5Mg3CU1

Rm<520  MPa

A <12,5 %

Авиоиндустрија,грађевинарство

            Дуралуминијум, легура алуминијума са бакром и магнезијумом, има смањену корозиону постојаност, згог чега се допунски легира манганом. Штетна примеса у овој легури је железо ( смањује чврстоћу и пластичност ). Дуралуминијум се добро пластично деформише, у хладном и у топлом стању. Термички се обрађују ( каљење и старење ) да се побољшају особине.

            Авиали, имају нижу чврстоћу од дурала, али им је пластичност боља ( од њих се израђују лаке конструкције-цеви и шипке ) .

Легуре алуминијума за ливење деле се у пет група:

-          I група- легуре алуминијума са силицијумом-(силумини);

-          II група- легуре алуминијума са силицијумом и бакром;

-          III група- легуре алуминијума са бакром;

-          IV група  –легуре алуминијума са магнезијумом; одликују се високим механичким својствима и великом отпорношћу према корозији; користе се за израду лаких одливака затранспортне машине;

-          V група -легуре алуминијума са другим компонентама, у које поред набројаних спадају и никл, цинк и титан.

image001.jpg

    Слика- 1                                Слика- 2                        Слика - 3                             

Слика 1- Бакар се у дуралуминијуму налази у облику једињења (CuAl2), а силицијум у једињењу са магнезијумом (Mg2Si). Та једињења, на нормалној температури, налазе се највеђим делом на границама зрна легуре, а делимично и у облику чврстог раствора у кристалима алуминијума.  Када се ова легура загреје до 5000 С почињу  процеси дифузије,  при чему се једињења шире по целокупној маси легуре и растварају у мрежи кристала алуминијума– структура са уситњеним зрнима (на слици 2).  Једињења су дифундовала у зрнца алуминијума и честице једињења нису више на границама зрна – таква легура је пластична и може се обрађивати деформацијом.  Ако се легура у таквом стању (чврстог раствора) нагло охлади у води собне температуре, долази до каљења легуре. Каљењем се заробљавају честице легирајуђих елемената Cu, Mg, Si у мрежицама кристала алуминијума. То стање није стабилно,  јер се честице једињења одмах после каљења повлаче из мрежица (супротно процесу дифузије) и групишу се унутар зрна (слика 3).

                Најпознатије легуре алуминијума за ливење су силумини  и користе се у аутомобилској и авиоиндустрији. Отпорне су према дејству корозије, имају задовољавајуће механичке особине и добро се заварују. Обичан силумин садржи 12-13% Si. У процесу ливења силумину може да се дода мала количина натријума(модифицирање), због чега се мењају структура и особине.

                                    Закључни део :

1. Основна својства и примена алуминијума

2. Легуре алуминијума за гњечење

3. Легуре алуминијума за ливење