Подручја рада
Претрага
34.час: Електрични извори светлости,сијалице са усијаним влакном

Електрични извори светлости су:

Ø       сијалице са ужареним влакном,

Ø        сијалице са металним парама,

Ø        флуоросцентне сијалисе и

Ø        светлеће цеви, тињалице.

Основни подаци за сваку сијалицу су: називни напон и називна снага.

Поред ових података важне су и следеће карактеристике:

називна струја, укупан светлосни флукс, специфична производња, крива расподеле светлосне јачине, време трајања, механичке димензије и врста подножја.

Сијалице са ужареним металним влакном:

Принцип рада: Ако се кроз влакно одређеног отпора пропусти струја, проводник ће се загрејати и кад достигне температуру од 5000С почеће да светли. Ако се загреје на 15000С светли жутом бојом, а на 25000С светли белом бојом. Већи део укупне електричне енергије се претвара у топлоту, а мањи део у светлост (4 - 8%).Састав сијалице: жарна нит (сл.1) је танка спирализована нит од волфрама. Термогени отпор сијаличног влакна је и до 10 пута већи у загрејаном стању у односу на отпор пре укључења сијалице. Жарна нит постављена је на држаче а преко електрода спојена је једним крајем металну чауру, а другим крајем на металну плочицу.

Све се то налази у стакленом балону. Балон може бити различитог облика:

кугла, крушка, печурка, конус, капљица, елипсоид, свећа, цев.

Да не би дошло до оксидације металног влакна из сијалица је извучен ваздух.

Према начину израде и конструкцији сијалице са ужареним влакном деле се на:

сијалице са вакумом, сијалице пуњене гасом и специјалне сијалице.

Сијалице са вакумом су крушкастог облика и граде се за снаге од 25 до 250W. Специфична производња им је од 6 до 12 lm/W.

Сијалице пуњене гасом имају стаклени балон у облику лопте, граде се за снаге од 25 до 2000W. Пуне се инертним гасом аргоном или криптононом. Најчешће се користи мешавина 86% аргона и 14% азота. Криптоном се пуне сијалице 25, 40 и 60W. То су сијалице мањих димензија погодне за мале светиљке. Сијалице пуњене гасом имају велики бљесак па им се због тога унутрашња површина балона матира. Радни век сијалица са усијаним влакном је око 1000 часова. У таблици 1. дати сутехнички подаци сијалица са металним влакном према важећим JUS стандардима.

Специјалне сијалице: Поред описане две врсте сијалица сас жарном нити (са вакумом и пуњене гасом), чији се балон израђује провидан или матиран, постоји већи број специјалних сијалица. То су: рефлекторске, инфрацрвенe , пројекционе и халогене сијалице.

 Рефлекторске сијалице: По конструкцији то је класична сијалица са усијаним влакном. Балон јој је посебно конструисан и са бочне унутрашње стране обложен танким слојем алуминијума високог сјаја. Угао зрачења им је мањи од 500.Користе се на местима где се жели постићи истицање одређеног објекта и површине: у излозима, витринама, позоришним и концертним дворанама, трговинама, код фасада, споменика и на отвореним изложбеним просторима. Радни положај им је произвољан.

 Инфрацрвене сијалице: Имају двоструко спирализовано метално влакно које је димензионисано да се загреје до температуре на којима се зрачи претежно инфрацрвена светлост. Уз незнатне губитке зраци пролазе кроз стакло балона и без загревања околног ваздуха падају на површину тела и интезивно их загревају. Користе се:у индустрији ( за сушење и печење лакова, за сушење тканина, за сушење кекса и чоколаде) упољопривреди (за сушење жита и воћа, за загревање живинарских фарми), у домаћинству( за загревање мањих стамбених површина) и у здравству.

Пројекционе сијалице:су сијалице са усијаним влакном пуњене гасом(азотом).Оне имају високи сјај. Влакно им је три пута спирализовано, смештено у паралелне редове. Да не би дошло до деформације влакна, оне имају строго одређен радни положај (вертикалан). Мали им је век трајања(100 -300)сати. Користе се у кинотехници, као фотосијалице, за рефлокторе, пројекционе апарате и сл.

Халогене сијалице су сијалице са усијаним влакном пуњене јодом или неким другим халогеним елементом. Израђују се у облику цеви од кварцног стакла дуж које је разапето спирализовано волфрамово влакно.Температура кварцне цеви је 6000С - 7000С па се зато ова сијалица смешта у специјални стаклени балон.

Подножја сијалица:Веза између сијалица и електричне инсталације изводи се преко подножја и грла сијалице. Користе се две врсте подножја: EDISONOV и SWANOW систем.

 Едисонов систем примењује се за сијалице до200W. Састоји се од металне плочице на врху подножја на који је залемљен један крај влакна и месинганог цилиндра са испресованом навојницом на који је залемљен други крај влакна. Плочица и цилиндар су међусобно изоловани. Едисонови цилиндри се граде у четири величине: Е - 10 (патуљак),  Е - 14 (мињон), Е - 27 (нормал) и Е- - 40 (голијат).

Сванов систем: Има цилиндричан облик. На подножју се налазе два испуста за које су тврдо залемљени крајеви влакана док анлогно кућиште има два аксијална канала кроз које се увуку испусти подножја до краја канала па се онда сијалица окрене удесно (бајонет систем као код пушке)Граде се у две величине: Б15 и Б22.Користе се за џепне батерије, бродове, трамваје и друга превозна средства.  

 

Технички подаци за сијалице са металним влакном по JUS стандардима

Нзивна
снага(W)

Светлосни
флукс(lm)

Називни
напон(V)

Специфична
производња(lm/W)

Подножје

25

220 220  8,8  Е27 Б22

40

 350 220  8,7  Е27 Б22

60

 630 220  10,9  Е27 Б22

70

 850 220  11,3  Е27 Б22

100

 1250 220  12,5  Е27 Б22

150

 2090 220  14  Е27 Б22

      1_4.jpg            2_5.jpg

3_2.jpg      image129.jpg