Подручја рада
Претрага
66.ИЗОЛАЦИОНИ МАТЕРИЈАЛИ

Производи савремене индустрије морају да задовоље строге услове рационалне потрошње енергије и заштите човекове околине,па изолациони материјали имају значајну улогу.Према намени изолациони материјали се могу сврстати у :

  •  топлотне изолаторе
  •  електро изолаторе
  •  звучне изолаторе.

Термоизолациони материјали

Топлотни или термоизолаци o ни материјали се користе за изолацију уређаја инсталација где се производи или преноси топлотна енергија, како би се смањио губитак топлоте, и као заштита од топлоте код расхладних уређаја.Топлотни изолатори су слаби проводници топлоте, а често се комбинују са ваздухом као са слабим проводником топлоте ( порозни материјали, шупљи блокови и цигле). Ови материјали могу бити органског или минералног порекла. Навешћемо основне податке о најчешће коришћеним топлотним изолаторима.

Азбест се јавља у виду влакана, предива, платна или плоча, користе се за различите случајеве топлотне изолације. Азбест је истовремено ватростални и електро-изолатор. Употребљава се као изолатор у електричним пећима, затим код парних постројења и уређаја. Употреба му је ограничена због штетног деловања по здравље људи.

Стаклена вуна је такође добар топлотни изолатор, отпоран према повишеним температурама и хемикалијама. Користе се за изолацију топловода, затим за хладњаке и хладњаче, као у метелургији и грађевинарству. У ову групу топлотних изолатора спада и вуна од шљаке из високе пећи, која се такође користи као топлотни изолатор.

Плута млевена па лепљена туткалом и фенолним лепком,  затим пресована у плоче или погодне профиле, користи се као топлотни изолатор. Примењује се у топланама, термоелектранама и нафтној индустрији.

Пенасте пластичне масе (сунђери, терволи, стиропор и др.) су такође термоизолациони материјали (посебно код хладњака и бојлера).Ти материјали се користе за звучну и електро-изолацију.

Ватростални материјали су, уствари, најзначајнији топлотни изолатори. То су разне шамотне опеке, шамотно брашно и у разним другим стањима. Користе се у разним термо уређајима, у металургији и у кућним термо-уређајима.

ЕЛЕКТРОИЗОЛАЦИОНИ МАТЕРИЈАЛИ

Мермер је добар електроизолатор, али се ретко употребљава зато што се тешко обрађује и што упија влагу.

Порцулан се веома често користи, и то за израду осигурача, чашица за ваздушне водове, утикаче, прекидаче, као и за носаче и држаче грејних елемената у грејним уређајима.

Лискун је веома добар електроизолатор, а и ватроотпоран је , па се у облику листића или плочица користи за изолацију пегли, штедњака, електричних генератора и сл.

Гума као електроизолациони материјал пре свега се користи за превлачење водова и каблова, затим за израду заштитних рукавица, кецеља и обуће и разних рукохвата, а од ебонита- израђују се разни делови,  кутије, кућишта и др.

Пластичне масе се већ увелико у области електротехнике и електронике замениле многе материјале, па и гуму. Користе се за израду разних кућишта и скелета за апарате и уређаје,  за израду арматура, утикача, прекидача, грла за сијалице, а много се користе и за превлачење водова.

МАТЕРИЈАЛИ ЗА ЗВУЧНУ ИЗОЛАЦИЈУ

Проблем буке је пре свега еколошки. Савремени производи морају бити звучно изоловани како би се на најмању могућу меру свео штетан утицај буке на човека.

Од материјала за звучну изолацију се, пре свега, захтева да смање или спрече простирање звучног таласа. Конструкције производа морају бити тако изведене да смањују ширење или појачавање звучних таласа.

Зависно од услова који се постављају као звучни изолатори се користе пенасти, влакнасти и посебно профилисани материјали. Већина пластичних материјала су добри звучни изолатори.

ПИТАЊА И ЗАДАЦИ

  1. Које електроизолационе материјале познајете?
  2. Која је основна функција материјала за звучну изолацију?