Подручја рада
Претрага
55. ТЕРМИЧКА ОБРАДА ЛИВЕНОГ ГВОЖЂА И ЛЕГУРА ОБОЈЕНИХ МЕТАЛА

    

              

УВОДНИ ДЕО:

Сиви лив ,модификовани и нодуларни лив могу се термички обрадити жарењем,каљењем и отпуштањем. Легуре обојених метала прерађују се ливењем или деформисањем. Могу се термички обрађивати жарењем, каљењем или старењем.

СРЕДИШЊИ ДЕО:

Жарење се изводи загревањем одливака. Време жарења зависи од врсте, облика и величине одливака. Делови се врло споро хладе у пећи а загревају три сата. Ливено гвожђе се нормализује загревањем на температури до 850 °C . Делови се хладе у пећи до температуре од 300 °C , а затим на ваздуху. При томе долази до издвајања графита и повећања перлита, па се смањују тврдоћа и чврстоће одливка.

Жарење има задатак да отклони напоне у легури или да изврши промене у структури да би се добила одговарајућа механичка својства легуре . После загревања легуре се могу споро хладити у пећи, при чему се добија веома мека легура. Ако се хлађење изводи на ваздуху, долази до уситњавања структуре и побољшања механичких својстава.

Ливено гвожђе са садржајем угљеника до 3,5 % може се калити . После каљења и отпуштања на температури од 200 до 300 °C може се побољшати и чврстоћа сивог лива.

Каљење легура обојених метала врши се загревањем и брзим хлађењем . Режим каљења одређује се на основу дијаграма стања легуре и фазних промена у чврстом стању. Пре хлађења потребно је одабрати расхладно средство и одредити брзину хлађења да би се добила структура хомогеног, чврстог раствора.

Старење и нормализовање нестабилне структуре или презасићеног чврстог раствора изводи се да би се легури повећале чврстоћа и тврдоћа. Старење може бити природно и вештачко.

ЗАКЉУЧНИ ДЕО:

1.Који је задатак жарења?

2.Објасни поступак каљења.

3.Шта је старење?