Подручја рада
Претрага
110.КАПАЦИТИВНИ ОТПОР

 

         Капацитивни отпор Rc наизменичној струји стварају кондензатори. Тако кондензатори капацитета С ствара наизменичну струју кружне фреквенције ω капацитивни отпор Rc = 1/ ωС.

                                                                  image001.jpg

                                                                         Слика 1.

        Капацитивни отпор у толико мањи уколико су капацитет кондензатора С и фреквенција наизменичне струје φ већи. За струје врло великих фреквенција,кондензатор не представља значајан отпор док је он за једносмерну струју бесконачно велики.Због тога кроз кондензатор не протиче једносмерна струја, осим у тренутцима нјеговог пуњења и пражњења тј. при укључивању и искључивању из  струјног кола.

            Каракеристика кондензатора: при доношењу извесне количине електрицитета на једну плочу кондензатора, са друге плоче која је спојена са земљом исте количине електрицитета оде у земљу. овај процес престаје када се између кондензаторских плоча успостави одређени напон.

            Ако се кондензатор споји на извор једносмерне струје кроз проводник протичу електрони који се на гомилавају на плочи В чинећи је неактивном у односу на плочу А. Електрони са плоче А одлазе ка електричном извору а из њега ка плочи В.После извесног времена потенцијал плоче В је изједначен са потенцијалом негативног пола електричног извора, а потенцијал плоче А са позитивним полом извора.Дакле после извесног времена почетка протицања струје кроз кондензатор између његових плоча А и В успостави се исти напон који влада између полова електричних извора.Тада струја предњачи пред напоном за π/2. (слика 2.)

                                                        i = Im sin(ωt+ π/2)        p = u · i

p = UmIm sin 2 ωt

image002.jpg

Слика 2.

Фазорски дијаграм дат је на слици 3 .

image003.jpg

Слика 3.

Однос снаге напона и струје дат је на слици 4.

image004.jpg

Слика 4.