Подручја рада
Претрага
62.ГРАФИЧКО ПРЕДСТАВЉАЊЕ МАГНЕТНОГ ПОЉА

 

       Величина која описује магнетно поље у некој тачки простора назива се МАГНЕТНА ИНДУКЦИЈА. В.

       Интензитет вектора В једнак је односу :

 

B = Fmax / Ip lp

 

 

       Fмаx- максимална вредност електромагнетне (електродинамичке) силе.

       Iplp- пробна струја и дужина.

 

 

B = μ0 (I / 2πa )

 

 

       Магнетно поље се често, као што је случај на слици (1), приказује графички помоћу линија магнетне индукције, која се понекад једноставно називају магнетне линије. Магнетне линије су орјентисане у смеру вектора В што се означава стрелицом на самој линији, а вектор В им је тангента у свакој тачки. Слика која се добија приказивањем поља помоћу магнетних линија назива се магнетни спектар и она даје приближну представу о магнетном пољу у одређеној равни. Видели смо да је спектар поља дугачког праволиниског проводника са струјом I, скуп концентричних кругова са центром на оси проводника у равни управној на правац проводника.

       Често се спектар поља даје у равни управо на правац проводника. Проводник се тада на ту раван пројектује као кружић чија је површина у некој размери одговара попречном пресеку проводника. Смер струје у проводнику означава се тачком у кружићу ако струја има смер ка нама, дакле, наликује на врх стрелице ( сл 2а ). Кружић са крстићем означава да је смер струје у проводнику од посматрача, односно види се перо стрелице која иде од нас ( 2б).

       Ако проводник са струјом I има облик круга, онда га називамо кружна контура или завојак (навојак). Смер магнетне индукције одређује према према правилу десне завојнице. Ако се завојница окреће у смеру струје смер напредовања завојнице ће приказата смер магнетне индукције.Природно је очекивати да са порастом броја завојака исмањењем растојања између њих магнетно поље постаје све хомогеније.Да би се илустровао овај закључак, на слици 4а дат је спектар поља у случају густо намотаног соленоида.

 

       Треба уочити да у свим приказаним случајевима линије вектора В немају ни почетка ни краја, већ су увек затворене криве линије које се захватају са проводницима као суседне карике на ланцу.