Подручја рада
Претрага
45. Интегрални регулатор

            Излазна величина елемента пропорционална је  интегралу по  времену улазне  величине ,  због тога је овај елемент добио назив интегрални . 

                                         461A.jpg

             Ова једначина показује да је излазна величина регулатора пропорционалана интегралу улазне величине.   Кi – коефицијент пропорционаланости или коефицијент преноса интегралног регулатора или динамички параметар регулатора и може се подешавати.  

                       prel.karakter_I_regul.jpg

             Ако се на улаз интегралног елемента доведе одскочна улазна функција Xm ,после   извршеног интегрирања  добија се карактер прелазног процеса у облику :   

                                          462A.jpg

             Ова једначина показује да ако се на улаз доводи одскочна улазна величина, на излазу добија се величина која линеарно расте са временом.А њен нагиб је одређен углом  α , што        значи да ће већој вредности одскочне величине  Xm  одговарати већи угао нагиба излазне   величине. Преносна функција се добија на основу следећег израза : 

                                            463A.jpg

              Пример овог регулатора је електронски интегрални регулатор са једним улазом.   

                                       princ.blok_sema_I_regul.jpg

                                                      464A.jpg 

              Дејство регулатора је релативно споро због динамичких својстава интегралног елемента,  због чега се ретко користи као самостална јединица. У већини случајева  он трајно отклања одступања регулисане величине,те му је тачност најбоља особина. Недостатак му је што уноси извесну нестабилност у регулационо коло.