Подручја рада
Претрага
11. Појава кристалне фазе - КРИСТАЛИЗАЦИЈА

Уводни део:

          КРИСТАЛИЗАЦИЈА или ОЧВРШЋАВАЊЕ је прелазак метала из течне у чврсту фазу,а

настаје одвођењем топлоте растопљеног метала тј. легуре,у неком временском интервалу,

до температуре кристализације Тkr.Тај процес се може  приказати КРИВОМ ХЛАЂЕЊА  у координатном систему температура -време.Супротан процес од хлађења је топљење, врши се на температури топљењаТt.(У реалним условима  TkrTt  , као последица хлађења тј.загревања).

Средишњи део:

Први центри кристализације -НУКЛЕУСИ,који расту даљим хлађењем (за њега се "лепе" нови атоми течног метала, кристалити ,расту имајући правилан геометријски облик(док се не додирну са другим ,нараслим кристалитима).Тада настаје кристална структура,метали се,у чврстом стању, састоје од кристалних зрна ,између којих су границе зрна. Величина и облик зрна зависе од броја нуклеуса и брзине раста кристала ,а утиче и на механичке особине материјала.Ако је брзина хлађења већа,појављује се више нуклеуса а добијена структура је ситнозрнастија,већа је површина границе зрна па је већа чврстоћа и тврдоћа таквих материјала.Материјали с крупнијим зрнима су мекши и пластичнији. Додавањем модификатора и подешавајући брзину хлађења утиче се на врсту структуре  (ситнија или крупнија ). Неки материјали имају више различитих кристалних решетки, зависно од температуре, то је својство АЛОТРОПИЈЕ . Променом кристалне решетке мењају се и својства материјала. 

 

ГРЕШКЕ У СТРУКТУРИ КРИСТАЛНЕ РЕШЕТКЕ

У стварности кристали нису никад савршени (није им савршена структура кристалне решетке ). Грешке могу бити :-тачкасте- то су празна места у појединим чворовима  кристалне решетке;

-линијске - атоми су линијски дислоцирани из свог положаја у решетки и

 -површинске- настају код поликристалних материјала (границе зрна)

- запреминске-поре, укључци, разарање кристала итд.

image002.jpg

 Хемијска активност атома који се  налазе на самој површини материјала, зависи директно од површине материјала(склоност  према оксидацији, растварању), храпавији материјали, хемијски је активнији и обрнуто.

Закључни део:

1. Шта је нуклеус?

2. Како настаје кристална фаза?

3. Када је структура ситнозрнаста а када крупнозрнаста?

4. Које грешке настају у кристалним решеткама?

5. Зашто су храпавији материјали хемијски активнији?