Подручја рада
Претрага
76. Меморијска мапа PLC контролера

           Под меморијском мапом подразумева се организација меморије PLC  контролера.Одређени делови меморије имају оређену улогу у раду. Меморија  CPM1A  организована је у 16-то битној речи.Скуп више таквих речи чине област.Скуп свих области чини меморију PLC  контролера.За разлику од микроконтролерских система  где су само неке меморијске локације имају јасно дефинисану улогу код PLC  меморија је потпуно дефинисана и што је још важније скоро цела је  адресабилна по битима. Адресабилност по битима значи да је довољно написати  адресу меморијске локације и иза ње број бита да би се манипулисало са њим.То значи да се може написати као : ’’201.7=1’’ што значи са се мисли на реч  201 и њен бит 7 који се поставља на јединицу.                

            Меморија код контролера подељена је на следећих 8 области :

IR  област

Меморијске локације намењене улазу и излазу из PLC -а.Неки њени битови су директно повезани на улазе и излазе PLC  контролера (клеме).Код  CPM1A  имамо 6 улазних линија на адреси IR000.  Свакој линији одговара један бит тако да прва линија има адресу  IR000.0,а шеста  IR000.5 .Када се на улазу добије сигнал то се директно одрази на стање одговарајућег бита.У овој области се налазе речи са радним битима које се користе у програму као флегови или неки услови бити.

SR  област

Специјална меморијска област  за контролне бити и флегове.Намењена је  првенствено за бројаче и интерапте.На пример SR250 је меморијска локација која у себи садржи вредност која се подешава аналогним потенциометром бр.0 (другим речима вредност ове локације може се ручно подесити окретањем  потенциометра бр.0)

.-  TR  област

Када се приликом извршавања програма прелази у неки подпрограм сви важни подаци се складиште у овој области до повратка из  подпрограма

.-  HR  област

Веома је важно сачувати одређене информације и након нестанка напајања.Овај део меморије је батеријски подржан тако да ће и након нестанка напајања зарджати све податке  који су се налазили у њему пре н  станка напајања.

AR  област

Ово је област са контролним битима и флеговима.У овој области се налазе информације о стању PLC -а,грешакама,системском времену и слично.Као  претходна област и ова је батеријски подржана.

LR  област

Приликом повезивања са другим PLC -вима ова област се користи за размену података.

ОБЛАСТ ТАЈМЕРА И БРОЈАЧА

Ова  област садржи вредности бројача и тајмера,има их 128.Постоје две врсте тајмера  delay-off  и  delay-on ( буквални превод би био ’’ заксни са искључењем ’’ и ’’закасни са укључењем’’ ).Први касни са искључењем а други са укључењем у односу на сигнал који их је активирао.Сваки тајмер има по неколико временских снова.Типичне вредности су: 1s   ,0,1s  ,0,01 s  .Ако је програмер унео 0,1s  као временску основу  и  50 као број увећања кашњења,тајмер ће имати кашњење од 5 секунди . Тајмери морају да имају унапред   поставњену вредност SV  .Унапред поставњена вредност јеброј временских увеђања које тајмер је морао да рачуна пре него  што промени стање излаза.Унапред постављене вредности могу бити константе или променљиве.Ово омогћава да се кашњења мењају у зависности од услова у току рада. Бројеви тајмерског бројача се односе на одређену адресу у меморији и несмеју се дуплицирати (не може се користити исти број за тајмер и бројач).

DM  област       

 Садржи податке у вези сетовања комуникације са  PC рачунаром и податке о грешкама.

             memorij.oblasti_kontrol_1.jpg

                                                       Меморијске области контролера

          memorij.mapa_kontr.jpg

                                                         Меморијска мапа контролера