Подручја рада
Претрага
47.ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА НА ПУТУ СТАБИЛИЗАЦИЈЕ И ЕКОНОМСКЕ КОНСОЛИДАЦИЈЕ

Овај економски простор чине земље које се припремају за улазак у ЕУ,тј. чланице ЦЕФТА-е.Које су то земље?

Због бурне историјске прошлости у последња 2 века, ове земље су доста економски заостале.То није једини разлог њихове заосталости.

После Другог светског рата,ове замље,сиромашне природним ресурсима оријентишу свој развој на развој тешке индустрије и то на бази увоза сировина и енергетских извора,углавном из тадашњег СССР-а.При том је запостављен развој пољопривреде,прехрамбене и лаке индустрије.Да ли би било прекомерних миграција из села у град после Другог светског рата,да су државе тада више улагале у развој пољопривреде?

Временом криза енергије и хране постаје све већа.Земље се све више задужују међународним кредитима.У последњој деценији 20-ог века,долази до великих политичких и друштвено-економских промена.Распад СФРЈ на тада 5 нових држава(Зашто сада има 6 држава?).У оквиру БиХ Дејтонским споразумом створен је ентитет 1995. године-Република Српска.

Тоталитарни политички системи су срушени и успостављена је демократија западног типа.Земље су сада у транзицији(приватизација предузећа).

Све државе су по уређењу парламентарне републике.

Демографска кретања су неповољна.Природни прираштај је низак или негативан(Србија),осим у Албанији  и Космету где је природни прираштај највећи у Европи.

Природни ресурси су недовољни.У Србији има довољно руде бакра,а у Републици Српској гвоздене руде,боксита,угља и хидроенергије.

Грчка има значајне инвестиције у овај регион.