Подручја рада
Претрага
7. Радионица

ВРСТЕ ПРАВА

 

ЦИЉ: Циљ ове радионице је да се ученици упознају са садржајем Конвенције о правима детета.

ЗАДАЦИ: -упознавање са структуром Конвенције о правима детета;

-упознавање појединих чланова Конвенције о правима детета;

-уочавање повезаности појединих права кроз активност класификације.

Материјал за рад: -комплет картица права за сваку групу;

-маказе, лепак, фломастери, пакпапир за сваку групу.

Прилог: Копије незваничног резимеа главних одредби Конвенције о правима детета  за сваког ученика или примерак Брошуре о правима детета.

 ОПИС АКТИВНОСТИ

Први корак: Наставник показује примерак Конвенције о правима детета, описује шта она садржи.

Ученици седе по групама и свака група добија по један комплет ''Картица права'', маказе, лепак фломастере и пакпаир. Праве постер тако што на једно место стављају картице за које сматрају да имају нешто заједничко. За то време разговарају, дискутују, договарају се, организују, реорганизују.

Други корак: Именовање сваке разврстане групе картица.

Трећи корак: Излагање постера без коментарисања и дискусије јер за следећи час имају задатак да припреме малу презентацију својих постера.

 

Материјал за рад: КАРТИЦЕ ПРАВА

Члан 2.

Сва права се примењују на сву децу и сва деца ће бити заштићена од свих облика дискриминације.

Члан 5.

Држава мора да поштује права и одговорности родитеља да обезбеде детету бригу и васпитање у складу са неговим развојним могућностима.

Члан 6.

Свако дете има право на живот и држава има обавезу да обезбеди његов опстанак и развој.

Члан 7.

Свако дете има право на име и држављанство, право да зна ко су му родитељи и право на њихово старање.

Члан 8.

Држава има обавезу да штити, и уколико је неопходно, да пружи помоћ враћању идентитета детету. То се односи на име, држављанство, породичне везе.

Члан 9.

Дете има право да живи са својим родитељима, осим у случају када је одвајање од родитеља у најбољем интересу детета. Дете има право на одржавање контакта са оба родитеља уколико је одвојено од једног или оба.

Члан 10.

Деца и родитељи имају право да напусте било коју земљу, укључујући и сопствену, као и да се врате у њу ради спајања породице и одржавања везе родитељ – дете.

Члан 11.

Држава има обавезу да предупреди и пружа помоћ у решавању случајева отмице или невраћања деце из иностранства, било да то чине родитељи или неко друго лице.

Члан 12.

Деца имају право слободног изражавања сопственог мижљења и право да се њиховом  мишљењу посвети дужна пажња у свим питањима која их се тичу.

Члан 13.

Деца имају право на слободу изражавања која обухвата слободу да траже, примају и дају информације и идеје свих врста, без обзира на границе.

Члан 14.

Деца имају право на слободу мишљења, савести и вероисповести, уз одговарајуће усмеравање од стране родитеља.

Члан 15.

Деца имају право на слободу удруживања и мирног окупљања.

Члан 16.

Деца имају право на заштиту од мешања у њихову приватност, породицу, дом или личну преписку, као и на заштиту од напада на њихову част и углед.

Члан 17.

Деца имају право на приступ информацијама из националних и међународних извора. Држава ће подстицати медије да шире информације које су корисне за децу, а предузимати мере да их заштити од штетних информација и материјала.

Члан 18.

Родитељи имају заједничку одговорност за подизање детета и држава им у томе помаже. Држава пружа одговарајућу помоћ родитељима у одављању дужности васпитања и обезбеђује развој институција, објеката и служби за бригу о деци.

Члан 19.

Држава ће заштитити децу од свих облика занемаривања и злостављања од стране родитеља или других лица и установиће одговарајуће превенције и пружања помоћи жртвама.

Члан 20.

Деца без породице имају право на посебну заштиту и на одговарајуће старање у другој породици или установи, уз уважавање њиховог културног порекла.

Члан 21.

У државама које признају/дозвољавају усвојење, оно ће бити изведено у најбољем интересу детета, под надзором компетентних стручњака и са мерама заштите за дете.

Члан 22.

Деца избеглице, или она која траже избеглички статус, имају право на посебну заштиту.

Члан 23.

Инвалидна и ментално заостала деца имају право на специјалну негу, васпитање и образовање, које ће им помоћи да живе пун и достојан живот уз највиши могући степен самосталности и социјалне интеграције.

Члан 24.

Сва деца имају право на највиши могући стандард здравља и здравствене заштите и рехабилитације.

Члан 25.

Деца коју је држава збринула ради старања, заштите или лечења њиховог менталног или физичког здравља, имају право на редовне провере тог лечења и свих осталих услова од значаја за њихово збрињавање.

Члан 26.

Сва деца имају право на социјалну заштиту, укључујући социјално осигурање.

Члан 27.

Сва деца имају право на животни стандард примерен њиховом физичком, менталном, духовном, социјалном развоју. Родитељи имају примарну одговорност за пружање адекватног животног стандарда деци, а државе имају обавезу да им у томе пруже помоћ.

Члан 28.

Деца имају право на образовање. Држава обезбеђује бесплатно и обавезно основно образовање, подстиче различите облике средњег образовања доступне свима и омогућава свима стицање високог образовања на основу способности. Дисциплина у школи се спроводи у складу са дечјим правима и људским достојанством. Државе подстичу међународну сарадњу у питањима образовања.

Члан 29.

Образовање треба да буде усмерено на развој личности детета, развој обдарености и физичких способности. Деца треба да буду припремљена за активно учешће у друштвеном животу и треба да науче да поштују своју и културе других народа и група.

Члан 30.

Деца припадници мањинских група имају право на сопствену културу, језик и религију.

Члан 31.

Деца имају право на одмор и рекреацију, право на игру и учешће у културним и уметничким активностима.

Члан 32.

Деца имају право на заштиту од економске експлоатације и рада који штете њиховом здрављу или ометају развој и образовање.

Члан 33.

Деца имају право на заштиту од употрбе дрога и коричћења у њиховој производњи и промету.

Члан 34.

Деца имају право на заштиту од сексуалног искоришћавања и злоупотребе, укључујући проституцију и порнографију.

Члан 35.

Државе имају обавезу да спрече насилно одвођење, продају или трговину децом.

Члан 37.

Ниједно дете не сме бити подвргнуто мучењу, окрутном поступку или казни, незаконитом хапшењу и лишавању слободе. Смртна казна и доживотна робија не могу се изрицати деци испод 18 година. Дете у затвору има право на правну и другу помоћ и контакт са породицом.

Члан 38.

Деца испод 18 година не могу непосредно да учествују у оружаним сукобима, нити да буду регрутована у војску. Деца погођена оружаним сукобима имају право на посебну бригу и заштиту.

Члан 39.

Деца, која су била изложена оружаним сукобима, мучењу, занемаривању, злоупотреби или експлоатацији, имају право на психички и физички опоравак и социјалну реинтеграцију.

Члан 40.

Деца у сукобу са законом имају право да се с њима поступа на начин који подстиче осећање достојанства и вредности и који има за циљ да им помогне да преузму конструктивну улогу у друштву.