Подручја рада
Претрага
38. Управљање прекидима.

Уводни део часа ( 5 мин.)
1. Која је улога оперативног система ?
2. Шта представљају режими рада ?
___________________________________________________________________________________
Главни део часа :

       image005.gif

Сваки периферни уређај има свој модул интерфејса који декодира наредбе доведене на улазно - излазну магистралу, интерпретира их и генерише сигнале за контролер. Контролер добија наредбе од централног процесора и извршава их обављајући захтевани пренос. Осим тога, интерфејс синхронизује ток података и усаглашава брзину преноса између периферног уређаја и рачунара. Синхронизација улаза састоји се у томе што интерфејс добија податке брзином која одговара могућностима периферије, а шаље их у централни процесор по улазно - излазној магистрали знатно већом брзином. За синхронизацију излаза интерфејс добија податке са магистрале и памти их привремено у свом прихватном регистру. Затим се ови подаци преносе периферији брзином којом их она може прихватити. Интерфејс, такође, обезбеђује изолацију процесора од нежељених података са урежаја који у датом тренутку не учествују у преносу.

За размену података са одређеним улазно - излазним уређајем централни или улазно - излазни процесор поставља адресу уређаја на адресне линије.У сваком модулу интерфејса прикљученом на магистралу постоји декодер адресе који стално надгледа адресне линије. При откривању своје адресе интерфејс активира путеве од магистрале до контролера периферије. При томе сви периферни уређаји чије адресе не одговарају задатој адреси искључени су са магистрале. Истовремено са адресом централни или улазно - излазни процесор поставља на другу групу линија и функционални код. Селектовани интерфејс декодира овај код и прелази на његово извршење. Функционални код понекад се назива и командна реч или команда и њу извршава интерфејс.

За улазно - излазни пренос података између централног процесора и / или оперативне меморије и
периферних уређаја користи се најчешће један од следећа три начина улазни - излазног преноса :
- програмирани улаз - излаз ;
- улаз - излаз управљан прекидом ;
- директни приступ меморији.

Систем прекида процесора омогућава прекид у извршењу текућег програма и прелаз на други програм -програм за опслуживање прекида или прекидни програм. Овај прелаз настаје као резултат посебног сигнала доведеног на процесор споља или изнутра. После завршетка програма за опслуживање прекида враћа се поновно управљање прекинутом програму.

Прекид се одвија на следећи начин. На крају извршења сваке инструкције процесор испитује да ли постоји сигнал захтева за прекид. Када постоји захтев за прекид, а при томе су прекиди дозвољени, прекида се извршавање текућег програма и прелази на захтевани прекидни програм. После завршетка овог програма процесор наставља извршавање текућег програма. Да би наставак прекинутог текућег програма био исправан, садржаји неких важних регистара (бројача инструкција, регистара услова, акумулатора, ... ) морају се при прекиду програма сачувати и поново обновити при повратку на текући програм. Садржаји ових регистара чине меморију стања програма. То може бити или посебна регистарска меморија, или дефинисано подручје у оперативној меморији.

Одговорити на питања :
1. Шта обухвата управљање процесима ?
2. Како се врши синронизација улаза ?
3. Како се врши синхронизација излаза ?
4. Који начини улазно - излазног преноса постоје ?
5. Како се одвија прекид ?