Подручја рада
Претрага
47. Припрема и извршење програма.

Уводни део часа ( 5 мин.)
1. Шта је алгоритам, а шта програм ?
2. Које симболе користимо у алгоритмима ?
___________________________________________________________________________________
Главни део часа :

Поступак примене рачунара у решавању датог задатка можемо поделити у следеће фазе :
1. Дефинисање проблема ;
2. Глобални опис одговарајућег алгоритма ;
3. Поступна детаљна израда алгоритма ;
4. Писање програма за рачунар ;
5. Тестирање програма на рачунару ;
6. Решавање задатка извршавањем програма на рачунару .

1. Циљ прве фазе јесте да тачно одреди каква је основна намена програма, шта ће бити улазни, а шта излазни подаци.У овој фази треба прецизно поставити задатак, уочити и упознати све елементе значајне за решавање задатка. Потребно је критички оценити значај ових елемената и изабрати оне који су битни за решавање постављеног задатка. Дефинисање проблема је у многим случајевима веома једноставно, међутим често се догађа да је пут до дефиниције проблема веома дуг. Од тога како је проблем дефинисан веома зависи какве ће се тешкоће појавити у конструисању алгоритма и каква ће бити употребљивост програма.

2. Када је проблем довољно прецизно дефинисан треба глобално описати алгоритам,
који ће представљати скелет програма. Ту спада, на пример, избор математичке методе која је
примерена датом проблему. Приликом избора методе треба имати на уму да проблем решавамо на
рачунару, а не ручно. Тако се, имајући у виду велику брзину рачунара у извршавању неких врста
операција, можемо радије одлучити за поступак који захтева велики број врло простих операција,
него за елегантнију и бржу методу која се састоји од " интелигентнијих " операција.

3. Циљ следеће фазе је да се алгоритам довољно подробно изради, како би писање програма било што једноставније. Код сложених проблема је важно да се алгоритам развија систематично и постепено.

4. Ова фаза представља запис алгоритма у облику прихватљивом за рачунар. Овако записан алгоритам назива се програм. Програм може бити записан на машинском, симболичком или неком вишем програмском језику. Писање програма представља фазу реализације, јер програм оспособљава рачунар за решавање жељеног задатка.

5. У овој фази корисник треба да се увери у исправност састављеног програма. Ово је крупан проблем у програмирању.Обично се дешава да програм није потпуно исправан па је потребно пронаћи грешке. На неке грешке нас упозорава рачунар тиме што за програм јавља дијагностичку поруку која садржи листу грешака.Када отклонимо те грешке још увек не значи да је програм исправан.Програм се тестира тако што се он изврши за одабране скупове улазних величина. Примерима можемо показати да програм није исправан, али не можемо показати да је исправан. Иако је рачунар идеално средство за тестирање исправност програма не можемо доказивати тако што ћемо програм извршити за сваки могући скуп улазних величина.За велики број програма овакво тестирање би трајало годинама.Зато се проверавање врши са подацима за тестирање које треба одабрати тако да се без већих напора могу предвидети исправни резултати. Ако је програм и даље неисправан на то ће упозорити неочекивани резултати.Овај поступак може бити веома дуготрајан и да од програмера захтева много спретности и досетљивости.

6. Када смо се уверили у исправност програма, можемо програм користити за решавање задатка за чије решавање је написан.За ову фазу рада је врло важно уз програм припремити детаљну документацију у којој се виде поставка задатка, алгоритам за решавање задатка, читљиво написан и објашњен програм, начин издавања улазних величина и резултата. Детаљна документација о програму омогућава лако коришћење програма, као и евентуалне касније промене у програму.

Потребно је да знамо да рачунар не решава проблеме сам, већ само извршава инструкције које му корисник задаје. Према томе, само ако корисник разуме проблем и познаје пут за решавање проблема до најситнијих детаља, биће у стању да представи тај пут преко низа инструкција које рачунар може да прихвати. Тада можемо очекивати од рачунара да тај низ инструкција веома брзо и тачно изврши и да добије резултат. То значи да рачунар не олакшава кориснику рад на решавању проблема, већ само извршава задти програм и у веома кратком времену даје резултате.

Када се процес решавања проблема спроводи без рачунара, о сваком кораку се мисли непосредно у тренутку када тај корак треба да се спроведе. Међутим, када се користи рачунар, тада цео низ корака које процес решавања проблема обухвата мора да буде одређен унапред са свим могућностима које могу да се јаве. Такође, низ корака мора бити прецизно дефинисан у облику алгоритамских веза и логичких услова. То значи да се, пре него што се приступи коришћењу рачунара, мора написати програм. Са написаним програмом и улазним подацима, који одређују вредности низа параметара који се јављају у програму, рачунар може да да резултате задатка који смо желели да решимо.

Одговорити на следећа питања :
1. Објаснити прву фазу у примени рачунара у решавању проблема.
2. Објаснити другу фазу у примени рачунара у решавању проблема.
3. Објаснити трећу фазу у примени рачунара у решавању проблема.
4. Објаснити четврту фазу у примени рачунара у решавању проблема.
5. Објаснити пету и шесту фазу у примени рачунара у решавању проблема.