Подручја рада
Претрага
22. КОНСТРУИСАЊЕ КОВАНИХ, ЗАВАРЕНИХ И ДЕЛОВА ДОБИЈЕНИХ СКИДАЊЕМ ЧЕСТИЦА;

             

                   КОНСТРУИСАЊЕ   КОВАНИХ  ДЕЛОВА

                 Ковање је још скупља метода од ливења, па се примењује када се захтева велика чврстоћа и жилавост. Сви полазни облици ковања су стандардизовани, а неки од њих су ваљани и вучени профили различитих облика попречних пресека. Ковање се може вршити на деловима у хладном или топлом стању, као и у калупу или у виду слободног ковања.  Ручно ковање је најскупље и примењује се  за делове једноставног облика и малих серија. Слободним ковањем је веома тешко постићи пресек цилиндричних и  призматичних површина па се прибегава ковању  у калупима. Ако су делови сложеног облика треба пре ковања проверити да ли се може извршити нека друга обрада која би заменила постојећу.

За делове који се кују у калупима треба одредити удубљења у телу откивка који се могу добити само у правцу удара пресе. За конусне површине треба обезбедити довољан нагиб ради течења материјала. Типични делови који се кују у калупима су  стандардни машински делови од којих се захтева велика чврстоћа.

Слика-1, лакше је извршити подебљање на крају а теже унутар дела( слика -6.11).

Степенасти прелази су јевтинији од конусних( слика -6.12-а)

( слика -6.12-б)- равне површине су јевтиније од косих

( слика -6.12-в) ребра се не могу израђивати слободним ковањем

( слика -6.12-г) задебљање није могуће извршити са унутрашњим површинама

- Ако су делови сложеног облика, заменити ковање- заваривањем или закивањем, слика-85.или механичком обрадом и пресованим склопом-слика-86.

-За делове који се кују у калупима-  удубљења у телу откивка могу се добити само у правцу удара пресе- слика-86, а слика-6.15- калуп треба урадити да шупљине имају мању дубину, а већу ширину.

            Типични делови који се кују у калупу су: коленаста вратила, зупчаници, клипњаче, котрљајућа тела, прстенови, колути лежаја, вратила изједна са зупчаницима и други делови од којих се захтева велика чврстоћа. При изради кованих делова, посебно се води рачуна о површинама на којима треба извршити обраду скидањем струготине.

           ДЕЛОВИ КОЈИ СЕ ОБРАЂУЈУ РЕЗАЊЕМ

            Површине делова који су претходно обрађени ливењем или ковањем, а њих треба обрадити скидањем струготине, морају имати одговарајуће додатке за обраду, води се рачуна о стезању делова и прилазу алата да буде што више :

  •  површина у истом нивоу
  •  површина које су управне или паралелне са површином притезања.
  •  Степен тачности обраде неке површине треба да буде усаглашен са захтевом функције дела.
  •  Непокретне додирне површине обрађивати стругањем, рендисањем и глодањем
  • Како би се обезбедило правилно налегање.
  •  Релативно покретне додирне површине обрађују се брушењем( смањује се отпор трења).
  •  Заптивне додирне површине које клизе једна по другој, морају бити фино обрађене( брушењем, полирањем, хоновањем)- обезбеђују заптивање.
  • Слободне површине се понекад обрађују, ради повећања динамичке издржљивости, смањења корозије, естетског изгледа и др.
  •  При прелазу са једне површине на другу, одвајају се благо заобљеним жлебом(слика6.17).
  •   На сликама- 6.18-6.21,  дати су примери делова на којима се врши механичка обрада.

                    Ако су машински делови веће дужине( вратила, осовине, вретена и сл.), обавезна је израда средишњих гнезда ради правилног центрирања при обради на стругу- слика- 6.

image001.jpg      слика- 6      

  Облик- А- средишње гнездо α=600 ( за масе делова до 100кг)

 Облик- Б- средишње гнездо α=900 ( за масе делова веће од 100кг)

                 Величина а- се одсеца по завршетку свих предвиђених обрада резањем.

                    КОНСТРУИСАЊЕ ЗАВАРЕНИХ ДЕЛОВА

                      Заваривање је један од најважнијих поступака спајања материјала(јевтиније од осталих метода у погледу трошења материјала и прибора, али је и најпоузданија метода спајања). Добро обликовани заварени делови могу бити лакши чак  50% од ливењем добијених делова, мањи је утрошак материјала за моделе и алате. У поређењу са закивањем,  заваривање има много више предности: простија је технологија припреме, брже је и економичније, а заварене конструкције су чак 15% лакше од закованих, лакше је отклањање грешака завара. Недостатак је што овај процес , као и сам квалитет завара, зависи од заваривача и од материјала, већа је осетљивост завара на променљива оптерећења. Како квалитет вара утиче на чврстоћу споја, завари су класификовани према квалитету израде.

  N- нормално заваривање( за умерена статичка оптерећења)

  F- фино заваривање( за јача статичка и умерена динамичка оптерећења) 

  S- специјално заваривање( за јача статичка и динамичка оптерећења)

           Челици се добро заварују ако у себи садрже мање од  0,3% угљеника. Легирајући елементи: силицијум, манган, сумпор и фосфор, при заваривању делују неповољно на својства завара,  док са бакром и никлом, хромом, молибденом и ванадијумом то није случај.  Бакар, алуминијум као и њихове легуре се добро заварују. Заваривање се најчешће врши врућим гасом, грејним телима и топлотним импулсима. 

            На слици- 7. је приказан исправан положај шава у односу на оптерећење.

image002.jpg                    image003.jpg             image004.jpg

                 слика- 7                                                   слика- 8

            На  слици- 8 дат је пример како се избегава завар код судова под притиском.

            На слици- 9, дат је пример а- лоше и б- добро конструисаних заварених делова.

image005.jpg      image006.jpg