Подручја рада
Претрага
23. ЛАКЕ КОНСТРУКЦИЈЕ

 Уводни део: 

Општа разматрања

                           Под појмом лаке конструкције подразумева се мала маса конструкције у односу на њене функционалне карактеристике. Лаке конструкције, најчешће се користе у ваздухопловству као и у изради возила, али су доста скупе,  због материјала кога често и нема на тржишту. Смањење масе постиже се променом облика и димензија конструкције, а треба водити рачуна о напонским стањима у њој. 

Средишњи део:

                      Номинална маса елемената

                        Маса греде непроменљивог пресека може се израчунати једначином :

                     Gn=ALρ,kg 

                      A, mm2-површина попречног пресека греде

                      L, m -дужина греде

                    ρ- kg/dm 3 - густина материјала

Оваква маса назива се номинална маса, а она се разликује од стварне масе јер елемент машине има непроменљив попречни пресек. Номинална маса се може још добити множењем фактора општих услова фактора профила и фактора материјала. При прорачуну елемената зависно од намене постављена су три критеријума:

                                        - критеријум А – када су за прорачун меродавни напони ;                           

                                        -критеријум Б – када је за прорачун меродавна  деформација;

                                        -критеријум Ц-  када је за прорачун меродаван деформацијски рад.

 Маса греде непроменљивог пресека може се израчунати једначином :

Фактори   КА разликују се међусобно, зависе од усвојених критеријума и врсте напрезања.

image002.jpg

Анализа утицаја на масу елемената

                         Смањење  силе, а тиме и масе може се постићи на више начина: смањењем масе елемената, смањењем масе покретних делова или смањењем отпора трења, али и повећањем угаоне брзине јер се тиме смањује радијална и аксијална сила. Дужина дела, такође утиче на тежину па је могуће остављање већег броја ослонаца применом елемената мање запремине. Захваљујући овоме смањује се маса елемента што омогућава лакшу  примену дела.

Избор профила

При избору профила треба водити рачуна нарочито о цени погодности за израду и обраду склапања са другим профилима и др.

image003.jpg

 Избор профила је уско повезан са врстом напрезања. Приликом затезања облик профила не утиче на масу. Фактор профила биће утолико мањи што је отпорни момент пресека већи, а маса ће бити мања што је површина пресека мања. Кружни пресеци су погодни за елементе који ротирају у сваком положају имају једнак фактор профила. Мостовне и челичне конструкције као и сложене конструкције се претежно израђују од дебелих лимова. Приликом увијања су највише напрегнута спољашња влакна пресека. Зато су лакши они профили чија највећа маса пресека више удаљена од неутралне осе( шупљи профили као нпр. кружни прстен). Код шупљих квадратних пресека, однос са пуним квадратним пресеком је још повољнији тако да су ови пресеци погодни за непокретне елементе. Фактор профила при извијању, једнак је фактору облика при савијању. Уметањем ребара- скраћује се  дужина извијања као и маса профила.

  Закључни део:

 Поновити све о лаким конструкцијама.