Подручја рада
Претрага
32.ПОЈАЧАВАЧИ СА МАГНЕТОФОНСКИМ УЛАЗОМ

 

 

           Код снимања и репродукције на магнетофонску траку, односно са магнетофонске траке користе се магнетне главе којима се електрични сигнал претвара у магнетну енергију или магнетна енергија у електричну. Помоћу глава треба да се остваре три функције, и то:

  • снимање

  • репродукција и

  • брисање.

        

         За свку од ових функција у магнетофону постоји посебна глава. Код касетофона за општу употребу користе се две главе, при чему се за снимање и репродукцију користи једна иста глава. Због тога снимање не може бити истовремено са репродуковањем, што је недостатак овог решења. Једини начин да се види да ли се добио добар снимак, је да се после снимања трака премота и тек тада се чује репродукција.

         Приликом уписивања сигнала кроз намотај магнетне траке за снимање, протиче струја аудио сигнала I, и ствара се магнетно поље H, које на месту процепа магнетише траку. Поље у феромагнетику траке ствара индукцију која није линеарна функција поља. Излазни сигнал је изобличен услед нелинеарности динамичке карактеристике Овај проблем се решава коришћењем BIAS сигнала. То је високофреквентни сигнал који се још зове преднапон магнетне главе (сл. 1).Од карактеристика овог сигнала зависе особине целог магнетофона.

image001.jpg

Слика 1.

Карактеристике BIAS сигнала за оптималне вредности изобличења:

·        да би се добило најмање изобличење корисног сигнала амплитуда треба да буде што већа, али не претерано, јер изнад неког прага изобличења постају још веће

·        у случају да је амплитуда BIAS сигнала мала, аудио сигнал који има малу амплитуду уопште се не би снимао, значи био би веома лош одно сигнал – шум.

f=80kHz, за траку од CrO2, ниво сигнала треба да буде већи 40 до 50% у односу на  FeO2 траку