Подручја рада
Претрага
39.час: Светиљке, подела и врсте

Намена: сијалице се, најчешће, смештају у светиљку - арматуру.

Три су разлога за то:

-          помоћу светиљке се врши моделирање светлосне карактеристике,

-          светиљка повећава привидну површину сијалице и на тај начин смањује бљесак, а истовремено спречава директан поглед на саму сијалицу,

-          светиљка штити сијалицу од механичких оштећења, атмосферских утицаја и агресивних средина.    Подела: Деле се према систему осветљења, материјалу од кога су направљене, месту уградње, типу сијалице, начину уградње и заштите и према оптичком дејству.

 Према систему осветљења деле се на: светиљке за директно, полудиректно, мешовито, полуиндиректно и индиректно осветљење.

Светиљке за директно осветљење имају облик рефлектора. Сијалица је смештена у жижу светиљке и скоро сви светлосни зраци (90%) падају директно на радну раван. Граде се за сијалице са усијаним влакном, за живине сијалице и за флуоросцентне сијалице. Користе се у високим фабричким халама, у монтажним одељењима. за осветљење фасада, трговина и споменика, путева и спортских терена.

 Светиљке за полудиректно осветљење је, најчешће, од опалног стакла са отвореним доњим делом. (60 - 90%) светлосног флукса усмеравјуа на радну раван. Употребљавају се за осветљење високих хала и дворана, пословних просторија, продавница.  Код овог система осветљења сенке су још увек оштре.

 Светиљке за мешовито осветљење су од опалног стакла. Са њима се постиже равномерна расподела светлости у свим правцима. У просторијама осветљеним мешовитим осветљењем општи утисак је пријатан. Примењује се у хотелским собама, учионицама, становима итд.

 Светиљке за полуиндиректно осветљење имају рефлектор окренут према таваници.  (60 - 90%) светлосног флукса усмеравају према таваници и зато таваница треба да је обојена у бело. Ова врста осветљења погодна је за просторије за дужи боравак људи: дневне собе, библиотеке, неке канцеларије.

 Светиљке за индиректно осветљење имју светиљке окренуте према таваници. 90% светлосног флукса усмеравају према таваници. При овој врсти осветљења нема сенки у просторији. Да би се добио потреба осветљај потребан је велики број светиљки. Користи се у музејима, биоскопима, ТV салама. Веома је пријатно осветљење.

 Светиљке се израђују од стакла, пластичних материјала, порцулана и од метала.Употребљавају се на отвореном простору, у затвореном простору и у превозним средствима.С обзиром да се сијалице разликују по конструкцији, врсти прикључака и по пратећем материјалу, извршена је подела светиљки према типу сијалица.Светиљке могу бити уградне и надградне. На отвореним просторима и у просторијама где има влаге или агресивних пара уграђују се заптивене светиљке.Према оптичком деловању светиљке могу бити провидне, дифузне, рефлектори и пројектори. 

 Провидне светиљке су од провидног безбојног стакла и штите сијалицу и контакте у подножју од атмосферских утицаја. Користе се за сијалице са усијаним влакном за снаге до 100W.

Дифузне светиљке имају дифузор од прозирног материјала и штите сијалицу од директног погледа. Могу бити различитог облика чиме се добијају и различите светлосне карактеристике.

Рефлектори се израђују од непрозирног материјала и усмеравају светлост у једном правцу. Унутрашња страна рефлектора је од углачаног метала, стакла или емајлираног лима.

На тај начин се постиже рефлектовање светлости у једном правцу.

Крива расподеле светлости зависи од облика рефлектора.

Пројектори имају уску светлосну карактеристику (угао расипања је до 100.Користе се за осветљење удаљених предмета.

3_3.jpg

2_2.jpg 2_7.jpg4_3.jpg     

6_1.jpg8.jpg     9.jpg