Подручја рада
Претрага
50 И 51. ПРИМЕРИ ПРИМЕНЕ КОМПЈУТЕРА У КОНСТРУИСАЊУ

                       Израда и тестирање прототипа. –Како се моделирање производа ближи завршници, израђује се један или више узорака производа. Сама реализација узорака(прототипа) може битиу облику комплексног 3D модела или урађеног RAPAID PROTOTYPING модела на бази 3D CAD модела. Најповољније и најбрже се добија 3D CAD.Сврха тестирања прототипа јесте демонстрација чињеница да производ испуњава или чак превазилази своје захтеве дизајна. Приликом израде и тестирања прототипова  конструктори и производни стручњаци раде заједно како би се осигурало да се сви делови произведу алатима и опремом са којом располаже предузеће, као и да производ може лако да се склапа (раставља).

Пре производња. – после верификације дизајна почиње припрема за фабрикацију и склапање производа. У овој фази постоји велики број активности од којих наводимо само неке: израда алата, одабир машина и режима обраде, израда нумеричких програма машине, симулација тестирања пробних комада. Производни стручњаци планирају производне кораке и кораке монтаже, као и ток контроле квалитета материјала који улазе у производни процес.

              

                   Производња. – Сама производња припермљена кроз претходне фазе пазвоја и анализе новог производа обезбеђује готове производе према дефинисаним захтевима и спецификацијама.За решавање задатака потребне су информације о стању на тржишту, конкуренцији, постојећим патентима, могућностима предузећа и друго. Остале фазе остварења пројекта захтевају од корисника CAD система специфична знања и способности. Из наведених разлога корисник  CAD система мора перментално да долази до потребних информација,  првенствено преко базе података у глобалној информационој мрежи – Интернету

                                                                    Oбликовање вратила редуктора – на слици 1 приказана је шема програмског система за симултано конструсање зупчастих преносника снаге који има пет главних програмских модула.Програмски модул 1 обухвата прорачун и конструкцију цилиндричних, конуских и пужних парова по ISO, DIN, AGMA стандардима.

image001.jpg

     

                  Програмски модул 2 омогућава избор и пророверу  котрљајућих лежаја и прорачун клизних лежишта.

                     Програмски модул 3 омогућава избор и проверу везе вратила и главчине.

                     Програмски модул 4 служи за прорачун вратила по критеријумима чврстоће, крутости и динамичке стабилности.Први корак у конструисању вратила су конципирање вратила и анализа оптерећења. У зависности од одабраног конструкционог решења преносника из базе података, дефинисано је који се елементи налазе на вратилу, као и смер бочне линије зупчаника на вратилу, растојање између елемената, активне силе итд. На основу ових података вратила се димензионишу.Затим се бирају и проверавају лежајеви или прорачунавају лежишта, после чега се коригује пречник вратила. Затим се користи модул за избор и проверу веза вратила – главчине. После провере степена сигурности вратила израђује се радионички цртеж вратила.

                    Иза сваког од ових модула стоји расположиви софтверски пакет који има специфичну намену. Тако је обезбеђена  интеграција модула конструктора.

                 Анализом конструкционих облика ових преносника уочавају се 4 облика њихових вратила, што поједностављује обликовање вратила.За обликовање вратила преносника под бројем 3 може се користити програмски пакет који је варијантно орјентисан и који садржи модуле за цртање вратила, клинова, прстенасте ускочнике, базу стандардних котрљајућих лежаја и друго.Овакав један систем предсавља хидростатички погон за кретање терета масе m (радног оптерећења). Хидраулички цилиндар помера радно оптерећење док не постигне задати положај који се стално мери и упоређује се са задатом вредношћу.

                      Погон сервоцилиндра треба верно да трансформише управљачки сигнал у померање радног оптерећења, и то брзо али и добро пригушено. Понашање система као цилелине зависи од динамичких особина његових елемената. Да би се индетификовали поједини делови електрохидрауличног сервоситема, он је разложен на више међусобно повезаних функционалних целина; електронски појачицач, I степен серворазводника, II степен серворазводника, сервоцилиндар и мерни орган за положај.Ради симулације динамичког понашања хидрауличких сервоситема развијени програмски пакет. У такав програмски пакет уграђене су програмске анализе и синтезе система аутоматског управљања у просторно стања. Пакет се састоји из више мањих модула који сваки за себе чине посебну целину, тако да је могуће вршити или само одређене алализе или комплетну анализу.Да би се верификовали резултати симулације обавњају се одређена мерања на електрохидрауличким сервоситемима и упоређују са резултатима симулација.

                На основу анализе резултата добијених симулацијом закључује се може ли метода симулације бити довољно поуздана да би била меродавна за анализу стања електрохидрауличког сервоситема.

Експертни систем            

                      Применом CAD/CAM система унапређују се процеси конструисања и производњи.Њиховом примена отвара пројектантима и конструкторима нове могућности, које служе као алат у разним подручјима, или су део CAD/CAM система који омогућује подизање конструкторских активности на виши ниво аутоматизације.Експертни системи су, за сада, углавном предмет истраживања и развоја, а мањи број је практично примењен. Данас постоје експертни системи за поједине области.Експертни системи су рачунарски програми које опонашају експерти. По правилу, састоје се од следећих компонената:

                 -          алгоритма расуђивања, које омогућује доношење нових закључака и одлука;

                 -          базе знања, која садржи специфична знања из одређеног подручје;

           -          модула за објашњавање, који помоћу алгоритма расуђивања и базе знања може објаснити зашто је систему потребна нека информација или на који се начин дошло до неког закључка;

         -          записа постигнутих решења, који памти све чињенице и закључке до којих је систем дошао током рада;

        -          модула за комуникацију са корисником; 

            Највећи успех експертни системи постижу у оним подручјима машинства где експертно знање помаже кориснику у процесу развоја производа.Експертни системи су предмет интезвних страживања и развоја.Истраживања имају за циљ развој интелигентног CIM система на бази аналогије са живим бићима, полазећи од следећих биолошких функција:

   -          неуронске мреже (нервни систем),

   -          fuzzy елемента (чула) и

   -          интелигентног модула (органа). 

Интелигентни CIM систем требало би да има следеће карактеристике:

-          CIM структура биће састављена од флексибилних модула софтвера и хардвера и комбиновала би се према захтевима,

-          Комуникационе структура ће из линеарне прећи у раванску и просторну,

-          Паралелно процесирање ће заменити редно,

-          Симулантне операције ће заменити секвенцијални рад,

-          Комуникациона мрежа ће радити као генератор захтева, а не као преносилац информација и др.

Тако ће све функције једног предузећа бити повезана у јединствену интегралну целину.

ПИТАЊА И ЗАДАЦИ

 

  1. На челу се заснива концепција програмске подршке пројектовању и конструисању?

  2. У које сврхе се користе формирани рачунарски модели у CAD систему?

  3. У  чему се састоји примена CAD пакета у појединим фазама развоја конструкције?