Подручја рада
Претрага
Развој аутоматизације и роботике

 Шта су циљеви аутоматизације и роботике

 

 

 

       За аутоматизацију уређаја битни су :

-          енергетски или погонски системи независни од човека;

-          и управљање кретањем без непосредног учешћа човека.

 Код управљања кретањем без непосредног учешћа човека за објашњење ћемо користити брегасту плочу.Погонски систем обрће брегасту плочу А,а по брегу В клизи клизач Си на тај начин се покреће полуга D.Својим другим крајем Fполуга потискује или вуче натраг покретни део G.To може бити на пр. носач алатне машине.

Кретање је било у зависности од облика брега В.Измена начина кретања је захтевала замене плоче. Плоча се може сматрати тврдо меморисаним програмом кретања.  Зато се уводе бушене траке и концепта нумеричког управљања формиран је систем за меко меморисање програма

   Слика брегаста плочаimage001.jpg

    Увођење нумеричког управљања( НУ или NC) је значајан корак у развоју аутоматизације. 1951. направљена је прва НУ алатна машина(Институт у Бостону).

   Увођењем  дигиталног  рачунара долази до рачунарског нумеричког управљања (РНУ или CNC).

     Роботи су специфична врста аутоматизованих механичких уређаја чија намена је да премештају радне предмете ,опслужују алатне и контролне машине и обављају неке друге радне операције на којим је био човек ангажован.(1960. произведен први робот)

   Роботи прве генерације су имали фиксне програме запамћене , на бушеној траци.Кретање робота се одвијало независно од онога што се дешавало у његовој околини.Сваки поремаећај у радним условима је могао да угрози рад робота.

   Роботи друге генерације су опремљени додатним чулима –сензорима који омогућавају да се прилагоде насталим поремећајим у току рада.

   Роботи  треће генерације су опремљени различитим сензорима као што су ТВ камере, сензори за мерење удаљености,силе итд.Тако да ови роботи могу да се прилагоде многим поремећајима у радном простору. 

   Аутоматизовањем алатних машина ,аутомитизовани су елементи транспорта и опслуживање машина, што је омогућило формирање читавих аутоматизованих производних линија.Овакве линије знатно повећавају продуктивност рада, али имају и надостатака: биле су намењене производњи одређног производа и нису се могле прилагођавати  изменама у производном програму.У том циљу су се развијали производни системи који се лако прилагођавају проманама у производњи – флексибилна аутоматизација.

 

 

1.Шта је за аутоматизацију уређаја битно?

2. Нумеричко управљање( НУ или NC)?

3. Роботи?