Подручја рада
Претрага
16. Монитори

Уводни део часа ( 5 мин.)
1. Шта су излазни уређаји ?
2. Како се деле излазни уређаји ?
___________________________________________________________________________________
Главни део часа :

image096.png                                                                                             image097.png

Монитор - излазна јединица рачунара за тренутно визуелно приказивање података у текстуалном или графичком облику без меморисања. Подаци се представљају помоћу матрице тачака, где свака тачка има своје координате, интензитет светлости и боју, па се такви монитори деле на мониторе ниске и мониторе високе резолуције.
У зависности од технологије приказа користе се :
- монитори са катодном цеви ( CRT - Cathode Ray Tube )
- монитори са равним екраном ( plasma screens )
- монитори са течним кристалима ( LCD - Liquid Crystal Display )
- електролуминесцентни монитори.

Монитори са катодном цеви имају принцип рада идентичан принципу рада телевизора или осцилоскопа.Најважнији део у уређају је велика катодна цев левкастог облика. Шири део цеви је на унутрашњој страни прекривен флуоресцентним слојем ( екран монитора ). На крају ужег дела цеви је негативно наелектрисана катода, а на средини позитивна анода. Електрони се убрзавају према аноди
у виду млаза и због велике брзине не заустављају се на аноди, већ продужавају пут према екрану.
Да би се успоставило контролисано кретање млаза постављене су хоризонталне и вертикалне
отклонске плоче. Контролисањем напона на овим електродама могуће је усмерити на било коју тачку
на екрану. За контролу интензитета млаза поставља се регулациона електрода иза катоде, која се
користи за смањење и заустављање млаза, као и за регулацију температуре катоде. Да се млаз не би
расипао поставља се систем фокусних електрода које сабирају млаз у врло танак сноп.У зависности
од начина формирања слике ови монитори могу бити растерски и векторски.


Монитори са равним екраном сачињени су од мреже електрода смештених у танко стаклено кућиште које је испуњено гасом. Ако се на поједине електроде доведе одговарајући напон, доћи ће до јонизације гаса на свим оним местима где се две електроде укрштају. Јонизација ваздуха производи светлост. Уколико је број електрода довољно велик, постављањем контролисаног напона на електродама, тј.комбинацијом осветљених и неосветљених места може се формирати слика. На тај начин се може постићи висока резолуција. Због мале дебљине ови монитори се доста користе у преносним уређајима.
Монитори са течним кристалима карактеришу се изузетно малом потрошњом електричне енергије, малом тежином и димензијама. Најчешће се користе код преносних рачунара и калкулатора. Течни кристал реагује на утицај електричног поља. Молекули течних кристала могу да се слободно крећу као течност, али увек груписани у одређеним правилним облицима као кристали. Штапићастог су облика и оријентисани су у једном правцу. Екран садржи слој течног кристала између две стаклене плоче и електроде у облику симбола који треба приказати. Са предње стране екрана налази се поларизациони филтар који пропушта светлост само одређене поларизације. За графички начин рада симболи су у облику тачке, распоређени у мрежу, чиме се омогућава формирање пиксела по целом екрану. Електроде, између којих су течни кристали, поларизоване су под правим углом. Течни кристали, равнајући се према електродама, заузимају исти положај, тј. слојеви између електрода се постепено уврћу. Светлост која пролази кроз кристал биће на исти начин поларизована. Променом напона на електродама може се мењати положај молекула у кристалу, тако да се молекули могу поставити у правцу светлосне осе или ван ње. Када се испред екрана постави поларизациони филтар, зависно од напона на електродама, тј. положаја кристала, појавиће се светла тачка или ће тај део екрана остати затамњен.

image098.gif

Одговорити на питања :
1. Шта је монитор ?
2. Како се деле монитори ?
3. Објаснити принцип рада монитора са катодном цеви.
4. Објаснити принцип рада монитора са течним кристалима.
5.Објаснити принцип рада  плазма монитора.