Подручја рада
Претрага
7. НАЧИН ИЗРАДЕ ЕЛЕМЕНАТА ; МОНТАЖА ;ТРАНСПОРТ

Уводни део:

Обновити:
1. Обраде: ливење, деформисање у хладном и топлом стању, механичке обраде скидањем струготине, заваривање, лемљење и лепљење.

Средишњи део:  

            Зависно од сложености облика елемената, материјала и броја комада које треба израдити , бира се и поступак за израду облика: ливење, обликовање деформисањем, обраде резањем , заваривање, лемљење и лепљење. У појединачној производњи врше се заваривање, ковање и механичка обрада .
У серијској (масовној) производњи раде се: ливење, пресовање, ваљање, просецање, механичке обраде на CNC машинама (за делове сложеног облика).
Када се усвоји облик елемента, обратити пажњу да он треба да буде што једноставнији, да буде што мање отпадака при његовој изради, да  се склапа без накнадног подешавања, да не захтева специјалне машине алатке, да се контрола мера врши уобичајеним приборима, да се прописују најгрубље толеранције (које задовољавају функцију) и да се што више ослања на званичне стандарде.
               ЛИВЕЊЕ  се унапређује применом рачунара (CAD/CAM), коришћењем: индукционих пећи за топљење, система за ливење под притиском, импулсне технике за сабијање калупа, идр. Захваљујући томе добијају се одливци све тањих зидова, тачнијих мера и облика и уједначеног квалитета. Знатно су побољшане механичке особине одливака (око 60% ), тачност мера и облика пет пута. Очекује се: све већа производња одливака од легура алуминијума и нодуларног лива (смањење производње одливака од сивог и челичног лива ), појава нових материјала још бољих особина.
               ОБРАДА МЕТАЛА ДЕФОРМАЦИЈОМ
Обраде: ваљањем, ковањем, пресовањем, провлачењем, истискивањем,  служе за добијање полупроизвода или производа. У пракси се све више анализира моделни процес обраде метала деформацијом, експериментима настају поуздани подаци а савременим методама пројектовања процеса и алата тежи се обради метала без директног учешћа човековог рада.
У пројектовању технолошких процеса најважније су симулација (врши се техником нумеричког или физичког моделирања, зависно од расположиве опреме и могућности коришћења  софтвера  у анализи) и анализа процеса са циљем избора оптималне технолошке варијанте пројектног решења.У процесу моделирања параметри система могу варирати све док се не добије оптимално решење процеса.Најкомплетнија анализа постиже се сагледавањем утицаја свих релевантних параметара процеса( нпр. процес ковања

на слици ).

kovanje-2_1.gif

                ОБРАДА РЕЗАЊЕМ
Увођење аутомата, специјалних машина и трансфер линија , са развојем електронике и рачунара решава се производност . Основа за флексибилну аутоматизацију је примена микропроцесора и вођење процеса обраде рачунаром.

               РАЗВОЈ ТЕХНОЛОГИЈЕ ЗАВАРИВАЊА
Смањење масе или утрошка енергије добијањем конструкција лакших од ливених и закованих конструкција - условили су нагли развој великог броја поступака заваривања, што омогућава све већу аутоматизацију, механизацију и роботизацију заваривања (роботи већ сада врше: обраду скидањем честица, монтажу, заваривање и завршну обраду).

                ПОВРШИНСКА ЗАШТИТА МЕТАЛА
Обухвата термохемијске методе и методе заштите материјала (превлакама на деловима производа или на финалним производима).
Површинска заштита, повећава трајност и поузданост производа и проширује могућност њихове употребе. Даљи развој има за циљ елиминисање или умањење штетних последица примене технологија површинске заштите метала и других материјала увођењем "чистијих" технологија.

                ОСИГУРАЊЕ КВАЛИТЕТА ИНДУСТРИЈСКИХ ПРОИЗВОДА

Све више расту захтеви у погледу квалитета и производности са смањењем трошкова производње, што је условљено увођењем нових технологија. Бољи квалитет производње обезбеђује: елиминацију шкарта и дораде, унапређивање разменљивости и заменљивости делова, коришћењем машина високе прецизности - унапређује се контрола квалитета, повећава сигурност, поузданост, радни век саставних делова и др.  Схватајући значај квалитета и његове контроле - осигурање квалитета производа остварује се кроз цео производни процес: маркетинг, планирање, развој, дизајнирање и припрема производње, производња и монтажа.

МОНТАЖА    
Монтажа обухвата поступке састављања, руковања, контроле и испитивања, подешавања, и др. делатности. Састављањем појединачних делова, склопова и машинских  група формирају се сложеније групе или производи.

ТРАНСПОРТ

Облик, величина и тежина машинске конструкције морају бити у складу са могућностима њеног транспорта до одредишта. У случајевима када облик машине, величина или тежина превазилази габарите транспортног средства - конструкција мора бити тако пројектована  да се лако може раставити на склопове.

              РУКОВАЊЕ, ОДРЖАВАЊЕ И БЕЗБЕДНОСТ У РАДУ

Руковање машинама треба да је што једноставније, безбедно, са што мање покрета - без замора. Ручице и полуге треба  да су на дохват руку или ногу, одговарајућег облика и кретања. Разни инструменти треба да буду постављени у најбољем видном пољу, груписани. Машина мора бити сервисирана, јер безбедност људи не сме бити угрожена ломом неког машинског дела или демонтажом склопа. Безбедност у раду се постиже одговарајућим заштитним мерама.
 
             ЕКОНОМСКИ УСЛОВИ

Отворено тржиште захтева од конструктора да приликом конструисања претходно проучи: економичност и могућност пласмана кроз упоређивање своје конструкције са сличним. Жељено побољшање квалитета и снижење цене постиже се применом стандардних елемената и полуфабриката, избором најекономичнијег материјала. Такође мора се планирати што мањи трошак погонске енергије и мазива, планирати сервисирање и набавка резервних делова.
           
             ЕКОЛОШКИ УСЛОВИ

Приликом конструисања еколошки параметри упоређују се и усклађују са"базним узорком" или еталоном. Он је реално достигнуће вредности показатеља квалитета усвојених за упоређивање. Циљ је да се постигну што оптималније или више вредности у односу на еталон.

             ЕРГОНОМСКИ УСЛОВИ

Однос човек - машина - околина изучава ергономија. Ова наука установљава услове оптималног функционисања поменутог односа. Основну групу ергономских показатеља квалитета произвида чине:
- здравствено- хигијенски,
- физиолошки и
- психолошки показатељи.

Закључни део:
Обновити:НАЧИН ИЗРАДЕ ЕЛЕМЕНАТА .