Подручја рада
Претрага
22.ПОДЕЛА ЗВУЧНИКА И СЛУШАЛИЦА

 

Звучници и слушалице се могу као и микрофони класификовати на:

  • електродинамичке

  • кондезаторске

  • кристалне

          ЕЛЕКТРОДИНАМИЧКИ ЗВУЧНИК је електроакустички претварач за репродукцију звука помоћу силе магнетног поља, које ствара струја сигнала у намотајима покретног калема, за које је везана мембрана (пресек дат на слици 1). Са овом врстом звучника може се остварити добра репродукција, мало изобличења и добар степен искоришћења. Ови звучници се производе за снаге од неколико десетина миливата, са мембранама од неколико центиметара, до оних већих од 100 W, са мембранама пречника десетине центиметара, за озвучење великих простора. Звучници у овом облику произведени су 1924 године. Код ових звучника мембране су знатно веће него код електромагнетних и зато је мембрана причвршћена по облику још једном еластичном везом да се не би заносила у страну при кретању.

image001.jpg

Слика 1.

     Конструктивно мембрана треба да буде крута, али од што лакшег материјала, зато се углавном употребљава одливак од папирне масе у облику конуса. По рубу мембране налази се еластична веза којом је мембрана спојена са корпом. Мембрана је чврсто спојена са калемом. Њихова предност у односу на друге врсте је што имају зрачење велике снаге и могући су врло велики помаци кретног система.

          КОНДЕЗАТОРСКИ ЗВУЧНИЦИ су интересантнији конструкторима због једноставности и имају предност у односу на претходне у потрошњи, габаритима и тежини. Основни проблем је што је сила електричног поља која треба да покреће мембрану звучника, релативно слаба и много мања у односу на силу магнетног поља код електродинамичких звучника. Због тога су потребни високи напони на мембрани звучника.

          КРИСТАЛНИ ИЛИ ПИЕЗОЕЛЕКТРИЧНИ ЗВУЧНИЦИ су кристалне плочице које вибрирају и производе звук под утицајем електричног напона на које су прикључене. Примењују се у различитим професионалним и електронским уређајима широке потрошње за разноврсне сигнализације и алармирања. Због мањих димензија погодни су за генерисање звука високе учестаности. За средње и дубоке тонове потребне су веће површине кварцних плочица, што представља конструктивни проблем због кртости кварца.