Подручја рада
Претрага
Специјални поступци умножавања

Уводни део часа:
1.Шта је репрографија?
2.Које репрографске поступке разликујемо?

Главни део часа:
Постоји читав низ специјалних поступака умножавања, штампање пигментним мастилом, холографија, ласерско штампање,тампон штампа, Computer to press i digitalna štampa. Неки од ових поступака нису условљени израдом штампарске форме и налазе све ширу примену.
Штампање пигментним мастилом или познат као "ИНК-џет" поступак, је поступак специјалног умножавања који користи пигментно мастило које се убризгава помоћу специјалне дизне на подлогу за штампање.
Користи се зс штампање адреса новина и часописа, нумерисање и брзо исписивање образаца.
Холографија је начин умножавања при коме се користи фотомеханички поступак који омогућава тродимензионално приказивање неког предмета тј. објекта.Предмет се осветљава ласерским зраком и то један део зрака пада директно на материјал за снимање, а други део зрака се рефлексује са предмета и пада на фотоматеријал. После развијања и фиксирања добија се холограм на одговарајућој фотоемулзији.
Циљ холограма је да производу обезбеди његову аутентничност и учини га тежим за фалсификовање. Разликују се основни холограми (дводимензионални, тродимензионални и др.) и оптички променњиви холограми (покселграм, акселграм и кинеграм).
Ласерско штампање је поступак брзог умножавања заснован на комбинацији електрофотографског умножавања и ласерске технике. Полупроводници се осветљавају ласерским зрацима који делимично отклањају полупроводнички слој и формирају латентну слику. На латентну слику сенаноси тонер а са ње преноси на папир и потом фиксира. Брзина ласерског умножавања је 21 000 знакова у минуту.
Тампон штампа је један од новијих поступака индиректног умножавања. Потребно је израдити штампарску форму, на којој су штампајући  и удубљени, а нештампајући испупчени. Наношење боје на штампајуће елементе и брисање слободних површина се изводи ракелом, а еластичном полулоптом (тампоном) се боја преноси са форме на подлогу за штампање. Овим поступком штампање је могуће на свим врстама материјала (папир, дрво, метал, пластика, стакло, PVC и др.). Уређаји за тампон-штампу могу бити ручни и аутоматски.
Computer to press, специјалне офсет машине, имају  неразвијену штампарску форму у облику фолије на темељном цилиндру у офсет машини, а дазвијање форме се обавља директно у самој штампи. Овакве машине су директно повезане са компјутером, па се дигитализовани подаци текста и слике без посредника преносе у штампарску машину, тј. на штампарску форму. На већини ових машина се примењује технилигија сувог офсета, тј. без влажења.
Дигитална штампа је поступак умножавања који се примењује на дигиталним машинама (Computer to paper), код којих је карактеристично да се директно из компјутера преко дигиталног интерфејса припремљени подаци преузимају, конвертују и без међуфаза, преносе на подлогу за штампање. Штампарска форма се за сваки радни циклус формира, после чег се брише и поново развија. Дигитални подаци код дигиталних машина преносе се помоћу четири принципа: електрофотографијом, термографијом, штампањем млазом боје и магнетографијом.

1.Који су специјални поступци умножавања?
2.Како се штампа пигментним мастилом?
3.Шта је холографија?
4.Шта је ласерско штампање?
5.Објасни принцип тампон штампе.
6.Објасни принцип рада специјалне офсет машине (Computer to press).
7.Каква је дигитална штампа ? (Computer to paper)