Подручја рада
Претрага
66.ЕЛЕМЕНТИ АЛАРМНИХ СИСТЕМА

 

 

 

Алармни системи имају врло широк спектар примене у техничкој заштити од најмањих пословних и стамбених простора, до великих пословних центара, банака, образовних установа, спортских објеката, објеката специјалне намене, магацинских простора итд.Заштита имовине је основна намена алармног система.

         Алармни системи се састоје:

·        алармне централе са различитим бројем улазних зона,

·        резервног акумулаторског напајања за случај нестанка мрежног,

·        детектора (инфрацрвених, микроталасних, акустичних, пиезо-електричних, вибрационих, магнетних, контактних и комбинованих, жичних и бежичних), једног или више, истог или различитог типа зависно од ситуације на објекту,

·        сирене (унутрашње и/или спољне антисаботажне, самонапајуће),

·        бежичних и жичних паник тастера –опционо,

·        димних, гасних детектора, детектора повећења температуре, влаге, отровних и запаљивих гасова и сл.

         Избор алармне централе се врши у складу са начином коришћења објекта, односнно захтевима које корисник поставља пред систем заштите. Комплетна комуникација са алармном централом обавља преко шифратора.Систем шифара је организован тако да постоји једно главна (мастер) шифра и до десет и више корисничких шифара зависно од одабраног система.

         Детектовање присуства у штићеним просторијама се врши помоћу инфрацрвених детектора, који раде на принципу детектовања промене температуре у штићеним просторијама. Поред IC сензора постоје још и дуални детектори кретања, који садрже IC детектор и микроталасни детектор. Дуални детектори реагују и на промену температуре и на кретање по штићеној просторији.Обзиром на двоструку детекцију догађаја, дуални детектори су поузданији и могућност лажног аларма је сведена на минимум. Цео систем поседује 24h тампер заштиту од пресецања каблова, као и отварања поклопаца сензора,централе, шифратора и спољне сирене, при чему је одстрањена могућност претходне припреме за саботажу система.

         Алармни систем предвиђен за заштиту објеката високог степена ризика (банке, мењачнице, владине установе, амбасаде, тржни центри, златаре...) на основу урађених пројеката засебних за дату врсту и намену објекта поседују следеће карактеристке: зависно од броја просторија штићеног објекта уграђује се алармна централа са 4, 8, 16, 32 или 64 улазних зона, 2, 3 или више партиције,телефонским, бежичном и GSM комуникатором, акумулатором и напајањем, заштитом од пренапона.

         Покривеност просторија обезбеђује се дуалним сензорима (пасивни инфрацрвени и микроталасни сензори).

Систем заштите трезора садржи дуалне, вибрационе сензоре, сензоре лома стакла и магнетне тастере (реад релеј) за отверање сефа и један улазни шифратор за трезор. Дуалним сензором обезбђена је заштита од појаве покрета у просторији, прикривањем безбојним намазом у неактивном стању. Вибрационим сензором обезбеђена је заштита од свих врста обијања, бушења и спољних вибрација изазваним разбијањем зида објекта и улазних металних врата. Магнетним контактом обезбеђена је заштита од отварања сефа.

         Систем 24h активних зона паник нагазним шинама, паник педалама и паник тастерима омогућена је тиха дојава пљачки и тренутних угрожености људстава и материјалних добара у банци. Паник шине и едале монтирау се на поду иза шалтера доступне шалтерским радницима, паник тастери испод столова где се врши наплата на месту доступном што бржем и неприметном активирању.Тиха дојава подразумева неактивирање звучних узбуна спољне и унутрашње сирене, и beep-era на шифратору већ јавља само моноторинг центру да је притиснут паник тастер.

         Противпожарна заштита обезбеђује систем противпожарне заштите или на исти алармни систем, опционо, као засебне 24h зоне, незаисно од активног и неактивног стања аларма.

         24h дежурна екипа оператера има увид у саботажу алармног система у периоду када је систем искључен. Сваки покушај отварања поклопаца сензора, спољне сирене, шифратора, прекида каблова представљају саботажу система при чему реагује као при провали јер опис догађаја представља покушај онеспоснобљавања система и припреме за провалу када истекне радно време.