Подручја рада
Претрага
41.час: Примена електричног осветљења у затвореним просторијама

Према захтевима просторија електрично осветљење може се поделити на

 рационално и декоративно.

Основни задатак рационалног осветљења је да омогући рад човеку са истом тачношћу и продуктивношћу ка при дневној светлости. Код декоративног осветљења педност се даје светлосним ефектима. Истичу се поједини предмети, ствара се атмосфера за праћење програма у јавним салама, истиче се лепота уметничких предмета  у музејима, припрема се просторија за одмор у стану.

ОСВЕТЉЕЊЕ СТАНОВА: При завршном извођењу електроинсталатерских радова у становима само се у купатилу и WC-у уграђују светиљке. У свим осталим просторијама инсталирају се сијалична места и оставља се могућност да сам власник бира светиљке. Задатак пројектанта и извођача радова је да остави потребан број сијаличних места и да их добро распореди како би се уградњом светиљки постигло квалитетно осветљење.Овде ће се дати препоруке за врсте осветљења.

Улаз у стан и предсобље: Улаз је део заједничке стамбене површине у згради. Осветљава се степенишним светлом, а могу се поставити додатне светиљке као декоративно осветљење и за истицање појединих делова зграде. Прдсобље се осветљава мешовитим системом осветљења помоћу дифузора и светиљкама за полуиндиректно осветљење за наглашавање слика или неких предмета. Могу се уградити и инфрацрвене сијалице за сушење капута и капа.

Трпезарија: У трпезарији је најбоље применити полудиректан систем осветљења светиљком која се монтира изнад трпезаријског стола. Најчешће је довољна сијалица са ужареним влакном снаге 100W.

Соба за боравак: Пулудиректан или директан систем осветљења са са допунским осветљењем изнад радног стола. Допунским осветљењем наглашавају се уметничке слике или одређени предмети. Врло се леп ефекат постиже постављањем флуоросцентних сијалица изнад прозора а испод провидних завеса.

Кухиња: Собзиром да се у кухињи одвијају различити послови веома је важно правилно је осветлити. најчешће се користи комбинација мешовитог система осветљења са дифузорима и светиљки са флуо цевима изнад радног стола.

ШКОЛЕ: Осветљавају се ходници, учионице, школске радионице, лабораторије, разни други кабинети. Осветљење се прилагођава врсти послова који се обављају у појединим просторијама. Учионице: Вредност осветљаја (100 - 300)lx. Најбоља је комбинација мешовитог осветљења са дифузорима и допунског са флуоросцентним сијалицама за осветљење табле, одређених цртежа, неких предмета. Ефикасно је несиметрично постављање светиљки да би се добио исти распоред сенки као по дану.

Школске радионице: Радионице треба правилно осветлити да не би дошло до повређивања ученика.  Потребан је већи осветљај у односу на учионицу, најбоља је комбинација флуоросцентних сијалица и сијалица са ужареним влакном, а полудиректан систем осветљења. Спортске сале у чколама треба осветлити мешовитим системом осветљења употребом дифузора  јер се на тај начин спречава засењивање. Светиљке се заштићују заштитним мрежама.

КАНЦЕЛАРИЈЕ:Канцеларије треба осветлити полудиректним системом осветљења са флуоросцентним сијалицама.Вредност осветљаја до 300lx.  Веома је важно постићи велику равномерност осветљаја у простору што се постиже уградњом већег броја светиљки.

 БОЛНИЦЕ: Приликом осветљења болнице свакој просторији треба посветити посебну пажњу с обзиром на њену намену. Осветљај у просторијама опште намене  треба да је 100 - 150lx, у ходницима 50 - 100lx, у просторијам за терапију 100 - 200lx, а на самом радном месту 500 - 100lx. Највећа пажња се посвећује операционим салама. Опште осветљење треба да је 500 - 1000lx, а на операционом столу осветљај треба да буде око 10 000lx, без сенки и без засењивања. Тај осветљај се постиже специјалним покретним светиљкама. Ове светиљке обавезно морају имати напајање са два струјна круга. Болничке собе се осветљавају помоћу BR развода. (погледај 55. час, 2. разред).

 РАДИОНИЦЕ И ФАБРИКЕ:Продуктивност рада. смањење шкарта и смањење броја повреда на раду, смањење замора радника зависи од добре осветљености фабричке хале. Систем осветљења је директан или полудиректан, најчешће са допунским осветљењем, Светиљке су најчешће широки лимени рефлектори, примењују се све врсте сијалица. Приликом избора висине осветљаја и боје светлости анализира се врста посла која се обавља.

 ТРГОВИНЕ И ИЗЛОЗИ:Осветљење излога и трговина је веома битан елеменат у продаји робе. Изложена роба у излогу привлачи пажњу пролазника. Осветљај треба да је висок, светиљке скривене, број и распоред светиљки зависи од дубине излога, врсте робе која се излаже, осветљености улице у којој се излог налази. Осветљење трговине зависи од величине простора, најчешће се користи мешовит или индиректан систем осветљења са флуоросцентним сијалицама и допунско осветљење са инкадесцентним сијслицама за наглашавањем појединих предмета (детаљно о овоме у уџбенику Електричне инсталације и осветљење, М. Јустинијановић).