Подручја рада
Претрага
16.Дијаграм стања легуре са потпуном нерастворљивошћу компонената у чврстом стању /ОЛОВО-АНТИМОН/

Уводни део:

-Шта је ликвидус, солидус?

Линија АЕВ -ЛИКВИДУС, спаја тачке почетака кристализације,изнад ње сва маса легуре је у течном стању, на њој почиње издвајање првих центара кристализације-НУКЛЕУСА. Линија СЕD је СОЛИДУС, спаја тачке краја хлађења и на њој је завршена кристализација. Солидус је изотерма и испод ње су само кристали. Између ликвидуса и солидуса је тестаста фаза (течна и чврста ).

Средишњи део:

Температура 327 ºС је тачка топљења олова, а ако се олову додаје антимон, температура кристализације опада до тачке Е-ЕУТЕКТИЧКА ТАЧКА .Она означава ЕУТЕКТИЧКУ ЛЕГУРУ (састава 87%олова и 13% антимона) за коју је карактеристично, да је легура, има ситнозрнасту структуру, али се понаша као чист метал. Даљим порастом процентуалног учешћа антимона у легури са оловом температура очвршћавања расте. На 630 ºС је температура топљења антимона.

15.lekcija__olovo_antimon.jpg

 У ОПШТЕМ ДИЈАГРАМУ СТАЊА ХЕТЕРОГЕНИХ ЛЕГУРА  видимо : ако се загрева легура L1, на температури 246ºС, почиње да се растапа (тачка а1 ), а растапање ће се завршити на

 ликвидус -линији (тачка b1), што одговара температури Т1 на ординати. Ако се легура L2 хлади од тачке b2, из растопа ће почети да се формирају први кристали на  Т2 ( ликвидус -линија), а процес кристализације ће завршити на солидус-линији (на 246ºС).

 У дијаграму стања легура ОЛОВА И АНТИМОНА , видимо шта се дешава при хлађењу са растопљеном масом : у легури има више олова у односу на антимон, па се из растопине прво појављују његови кристали (b)остатак је течан. У тачки (е), оба метала су један другим засићени па и кристалишу у исто време и граде своје кристале. Тада настаје веома фина мешавина кристала оба метала(c) у основи олова уткани су ситни кристали антимона.

У течној фази ЕУТЕКТИЧКА легура је веома житка (еутектик-течљив). а-чисто олово; f-чист антимон ; Структуре лево од Е-су ПОДЕУТЕКТИЧКЕ (састоје се од еутектичке масе и кристала олова), а десно су НАДЕУТЕКТИЧКЕ (састоје се од еутектикума и кристала антимона ). Тачка 1-почетак топљења легуре, а тачка 2-завршетак топљења легуре (при хлађењу, процес је обрнут : 2-почетак кристализације а 1-крај кристализације)

Однос течне и очврсле масе легуре може се одредити хоризонталом- правило полуге- однос кракова показује однос кристала и течне масе легуре (у овом случају су ове две компоненте легуре заступљене у приближно истим количинама). Може се очитати састав растопине и кристала (вертикале повучене  из тачака пресека двокраке полуге и ликвидус линије односно ординате, на апсцису). Структура одливака је хетерогена,јер метали одвојено кристалишу и чине механичку мешавину, али пошто је легура еутектичког састава веома хомогена и врло фине структуре-она  доприноси да ове легуре буду релативно хомогене јер су кристали чистих метала утопљени у еутектичкој маси.

Закључни део:

1.Шта је ликвидус, а шта солидус линија?

2.Шта је нуклеус?

3.Објаснити ЕУТЕКТИЧКУ (легуру, температуру, структуру...)