Подручја рада
Претрага
31. ПОСЛЕИНДУСТРИЈСКО ДОБА И ОДНОС СЕВЕРА И ЈУГА

Латинска реч –индустриус-вредноћа, марљивост

ПРВА индустријска револуција: парну машину конструисао 1769.год.Џемс Ват. Енглеска,,колевка“индустријализације.Енглеска,,фабрика“света.Индустријализација се шири по земљама Западне Европе(Белгија,Француска,Немачка).Међу овим земљама се јавља колонијално супарништво.Зашто се јавља потреба за колонијалним освајањима?(да би се обезбедиле сировине и енергетски извори за даљи индустријски развој).

ДРУГА индустријска револуција почиње у другој половини 19-ог века.Њена обележја су :проналазак наизменичне струје,турбине,електромотора(Н.Тесла),електрична сијалица(Едисон),МСУС(Дизел).Развој аутомобилске ,машинске индустрије,електротехнике,петрохемије,авиона,радио и ТВ.Значај В.Британије на светској сцени опада, а водеће место заузимају САД  и Немачка.

ТРЕЋА индустријска револуција,почиње у другој половини 20-ог века у данас најразвијенијим земљама(САД,ЕУ  и Јапан).Главне одлике овог доба и ових делова света:,,високе технологије“,микроелектроника,роботика,нуклеарна енергетика,космотехнологија,биотехнологија,аутоматизација производње.Наука се повезује са производњом с циљем сталног усавршавања технологије.

На основу разлика у зарадама,свет се може поделити на- богати Север (земље са преко10000долара)

-средње развијене(500-10000)

-и сиромашни југ(испод 500долара по становнику годишње).

Водећу улогу у свету има тзв. Велика седморка(група Г-7):САД,Јапан,Немачка,Француска,В.Британија,Италија и Канада.65% светског доходка остварују ове земље.